Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w paszportach. Będzie łatwiej

0
Podziel się

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zmiany w paszportach. Będzie łatwiej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEieYEOJ

Wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim - zakłada nowela ustawy o dokumentach paszportowych, jednogłośnie uchwalona dziś przez Sejm. Łatwiej będzie też uzyskać paszport tymczasowy.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecnie wniosek o paszport należy składać do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Zgodnie z nowymi przepisami organem paszportowym właściwym do wydania paszportu lub odmowy w kraju będzie wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą - konsul.

bEieYEOL

Zmiana ta jest możliwa dzięki funkcjonującej od 2006 r. centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, która umożliwia zdalny dostęp do zasobów informacyjnych każdemu organowi paszportowemu w kraju i za granicą. W rejestrze tym znajdują się dane o dokumentach paszportowych wydawanych od 2002 roku. Okres ważności paszportów, które nie były ujęte w ewidencji, upłynął z końcem 2011 roku.

Nowela poszerza katalog przypadków, w których może zostać wydany paszport tymczasowy. Będą mogły go otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem.

Obecnie nie ma możliwości wydania paszportu tymczasowego osobie, która z uwagi na wykonywaną działalność zawodową musi pilnie wyjechać za granicę. Niejednokrotnie skutkowało to faktycznym brakiem możliwości wykonania obowiązków służbowych.

Nowela przewiduje też nowy sposób prowadzenia postępowań o wydanie drugiego paszportu. Obecne rozwiązania powierzają całość sprawy do realizacji ministrowi spraw wewnętrznych. Oznacza to, że wniosek o drugi paszport - niezależnie od miejsca zamieszkania w kraju bądź za granicą - trzeba składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

bEieYEOR

Nowe rozwiązanie zakłada, że minister spraw wewnętrznych będzie wydawał decyzję w sprawie wyrażenia zgody bądź też odmowy na wydanie drugiego paszportu, a przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny - wybrany przez obywatela - organ paszportowy.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ta ustawa godzi w prawa obywatelskie" Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.
Związki partnerskie według PO. Jest decyzja Klub PO zajmie się projektem na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia.
Celowo blokują ustawy? Padły oskarżenia - _ Nie ma przetrzymywania jakichkolwiek projektów i ci, którzy tak twierdzą albo nie zadali sobie trudu sprawdzenia, co dzieje się z ich projektami, albo mają dużo złej woli _ - uważa Kopacz.
bEieYEPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)