Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w OFE. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego "będzie pozytywny"

0
Podziel się

Minister pracy podkreślił, że rząd przygotował nowe przepisy bardzo starannie, dbając o interes dzisiejszych i przyszłych emerytów.

Na zdj. Władysław Kosiniak-Kamysz
Na zdj. Władysław Kosiniak-Kamysz (Matloch/Reporter)
bEgWQhOZ

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o zmianach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie _ pozytywny dla tej inicjatywy legislacyjnej _.

aktualizacja: 15:47

Minister podkreślił, że rząd wspomnianą ustawę przygotował bardzo starannie, _ dbając o interes ubezpieczonych, dzisiejszych i przyszłych emerytów, dbając o finanse publiczne . - Dbanie o finanse publiczne nie jest grzechem, a tak by wielu chciało to przedstawić _ - powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

bEgWQhPb

Prezydent podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., a w ostatni piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

OFE przekazują aktywa do ZUS

Nowe przepisy dot. OFE, które obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego mówią m.in., że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

bEgWQhPh

Członek Zarządu ZUS nadzorujący Pion Finansów i Realizacji Dochodów Paweł Jaroszek powiedział PAP, że proces przekazywania aktywów z otwartych funduszy emerytalnych do ZUS trwa zgodnie z planem.

_ Przekazanie to odbywa się w dwóch procedurach czasowych. Pierwsza skończyła się o godzinie 11, wówczas OFE były zobligowane do przekazania konkretnej dokumentacji do ZUS i wszystkie trzynaście OFE wywiązało się z tego prawidłowo. Otrzymaliśmy dokumenty zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej _ - mówił.

Dodał, że druga procedura związana jest już z fizycznym przeniesieniem aktywów. _ Ta procedura właśnie trwa. Na bieżąco zbieramy informacje, jak wygląda samo fizyczne przeniesienie aktywów od depozytariuszy OFE do depozytariuszy ZUS _ - wskazał.

bEgWQhPi

W jego ocenie, cały proces przeniesienia aktywów z funduszy emerytalnych powinien zakończyć się już niedługo. _ Oczekujemy, że do godz. 16 spokojnie powinniśmy zakończyć cały proces po stronie ZUS _ - mówił.

Z informacji, jakie przekazał wynika, że w poniedziałek na konta ZUS trafi 153,15 mld zł, z czego gotówka będzie stanowić 1,86 mld zł, a papiery wartościowe - 151,29 mld zł.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS miały zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m200952.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;koniec;ofe;czeka;nas;zalamanie;finansow;publicznych,224,0,1437920.html) *To koniec OFE. Finanse publiczne nie wytrzymają * _ Politycy sięgnęli po oszczędności w OFE , bo nie mieli odwagi zlikwidować przywilejów emerytalnych, rentowych i podatkowych. _ Po zakończeniu inwestowania w obligacje OFE mają ustawowo wprowadzony minimalny poziom inwestycji w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

bEgWQhPj

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE. Jest on związany z faktem, że od 1 kwietnia do końca lipca każdy członek OFE może wybrać czy chce w nim nadal inwestować czy też pozostać wyłącznie przy ZUSie. W pierwszym wypadku trzeba będzie złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji. Składki osoby, która nie wybierze OFE będą trafiać na subkonto w ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, w 2016 r. otworzy się kolejne czteromiesięczne _ okienko czasowe _ na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne _ okienka _ będą otwierane co cztery lata.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

bEgWQhPk
Czytaj więcej w Money.pl
Przyszłość OFE niepewna? Ustawa do Trybunału Tak jak zapowiadał, prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ustawy zmieniającej system emerytalny.
Zmiany w OFE znów dyskutowane na rządzie We wtorek rząd zajmie się projektami rozporządzeń Rady Ministrów związanych z ostatnimi zmianami w systemie emerytalnym.
Prezes ZUS mówi o kłopotach z emeryturami Prezes Zbigniew Derdziuk przyznaje, że nie unikniemy pracy do późnej starości.
bEgWQhPC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)