Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mandaty
05.10.2012 08:03

Zmiany w mandatach. Będzie można dostać rabat

Nowe rozwiązania mają rozwiązać problem handlu punktami karnymi i skrócić czas od popełnienia wykroczenia do kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Główna Inspekcja Transportu Drogowego chce zmian w przepisach, na podstawie których wystawiane są mandaty z fotoradarów. Nowe rozwiązania mają rozwiązać problem handlu punktami karnymi i skrócić czas od popełnienia wykroczenia do kary. *

Część pomysłów nie podoba się jednak policji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród propozycji znalazł się pomysł, by osoba złapana na fotoradar mogła uniknąć punktów karnych. Jeśli w ciągu 21 dni od otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia kierowca zapłaci mandat, to nie tylko nie zostaną mu doliczone punkty karne, ale otrzyma zniżkę 20 procent od wysokości mandatu.

Poza tym Inspekcja chce stworzyć elektroniczny system, który pozwoli kierowcy na obejrzenie zdjęcia z fotoradaru w internecie. W tej chwili kierowca może sprawdzić zdjęcie tylko, gdy odmówi przyjęcia mandatu i skieruje sprawę do sądu.

Wysokie kary przewidziano dla recydywistów. Jeśli kierowca zostanie złapany przynajmniej trzy razy w roku na fotoradar lub jeśli kwota kar przekroczy 1200 złotych, to w następnym roku każde kolejne przewinienie będzie kosztowało go podwójną stawkę.

Autorzy pomysłu podkreślają, że procedura karania osób, które nie przyznają się do prowadzenia pojazdu są bardzo długie i czasochłonne. Często kończą się umorzeniem postępowania. Te argumenty nie przekonują policji, która odrzuca możliwość rezygnacji z punktów karnych. Policjanci przekonują, że właśnie groźba utraty prawa jazdy jest największym straszakiem, a nie wysokie mandaty.

Czytaj więcej o mandatach drogowych
Celnicy będą wlepiać mandaty drogowe To kolejna służba, która będzie mogła samodzielnie karać za wykroczenia drogowe.
Minister: Będzie więcej radarów i wyższe kary Inżynieria, nadzór, bezpieczeństwo, edukacja - z tych obszarów będzie się składał Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Mandaty na 2,5 mln złotych za paragony Fiskus skontrolował 55 tys. przedsiębiorców. W 13 proc. firm stwierdził naruszenia prawa.
Tagi: mandaty, inspekcja drogowa, policja, zmiany, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady prawne, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz