Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w konstytucji. Zobacz, co PiS chciałby poprawić

0
Podziel się:

Anachroniczna i przegadana - tak wygląda nasza konstytucja według Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w konstytucji. Zobacz, co PiS chciałby poprawić
(ujazdowski.pl)

Anachroniczna i przegadana - tak według PiS wygląda nasza 15-letnia konstytucja. Prawo i Sprawiedliwość chce zaproponować utworzenie w Sejmie komisji nadzwyczajnej, która opracuje założenia do zmian w ustawie zasadniczej.

Poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski (na zdjęciu) podkreśla, że obecna konstytucja miała charakter doraźny i już się nie sprawdza. - _ Zamiast idei podziału władzy, każda władza jest zablokowana. Mamy zablokowaną władzę wykonawczą. Premier nie dysponuje taką siłą, jak szef rządu Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Prezydent, choć ma silny mandat z wyborów demokratycznych, też nie jest rzeczywistym podmiotem władzy. Mamy nikłą kontrolę parlamentarną i nieufność wobec narodu, który jest prawdziwym podmiotem władzy _.

Obecna konstytucja nie odpowiada też na wyzwania obecności Polski w Unii Europejskiej i z tego powodu jest - zdaniem posła Ujazdowskiego - wręcz zacofana. - _ Nie posiadamy całego szeregu instrumentów. Na przykład polski parlament nie ma możliwości skargi na akt prawny, naruszający zasady pomocniczości do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w takiej formie, jak obowiązuje to w Niemczech i we Francji. W większości europejskich państw nowelizacje ostatnich lat dotyczyły właśnie tej problematyki _ - dodaje.

Znacznie lepiej ocenia naszą konstytucję poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. - _ Te 15 lat pokazało, że generalnie ustawa zasadnicza, która w Polsce obowiązuje jest ustawą dobrą. Sposób regulacji kompetencji pomiędzy naczelnymi organami władzy państwowej, sposób regulowania praw, wolności, swobód obywatelskich - to wszystko jest powszechnie chwalone, a polska konstytucja jest często stawiana jako dobry przykład, z którego można czerpać wzory do naśladowania. _

Były minister sprawiedliwości dodaje jednak, że warto uregulować kwestie związane z podziałem kompetencji w sprawach europejskich między prezydentem a administracją rządową oraz na wypadek przyjęcia euro zastanowić się nad zapisaniem kompetencji dla Europejskiego Banku Centralnego.

Zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego, trzeba też wpisać do konstytucji asesorów oraz zastanowić się nad przepisami dotyczącymi Trybunałem Stanu a także nad prokuraturą.

Dzisiaj z okazji z okazji 15. rocznicy uchwalenia konstytucji PiS organizuje w Sejmie konfrencję w tej sprawie. Zmiana ustawy zasadniczej wymaga porozumienia i zgody wszystkich sił politycznych, na co się nie zanosi.

Czytaj więcej w Money.pl
Uchwalają gnioty, a płacimy za nie my Money.pl wylicza straty: ponad 4 mld zł na wojnie z hazardem, 1,5 mld na obcięciu ulg na firmowe auta i 3 mld na usztywnieniu cen leków.
"Tusk kopiuje Gierka!" Kaczyński też ma plan Prezes PiS krytykuje zmiany proponowane przez premiera, ale sam również chce powoływać nowe ministerstwa.
Komorowski zadowolony. Liczy na Sejm Bronisław Komorowski cieszy się z kompromisu wokół prezydenckiego projektu konstytucji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)