Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w kodeksie wyborczym korzystne dla wyborców

0
Podziel się:

Wprowadzane właśnie do kodeksu wyborczego ułatwienia w procedurze oddawania głosu sprzyjają wzmocnieniu gwarancji powszechności wyborów - uważa ekspert Biura RPO dr Jarosław Zbieranek.

Zmiany w kodeksie wyborczym korzystne dla wyborców
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Wśród najważniejszych ułatwień w głosowaniu Zbieranek wymienia: możliwość łatwiejszego wskazania przez wyborcę dogodnego, przystosowanego do jego potrzeb lokalu wyborczego, obowiązek wyposażenia wszystkich lokali w nakładki do głosowania, a także modyfikacje dotyczące głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Do tej pory korespondencyjnie mogły głosować dwie grupy wyborców: przebywający za granicą oraz osoby niepełnosprawne w kraju. Uchwalona w czerwcu przez Sejm nowela kodeksu wyborczego zakłada, że swój głos będą mogli oddać w ten sposób wszyscy wyborcy. W piątek zaś Sejm przychylił się do poprawki Senatu, w myśl której deklarację o chęci głosowania korespondencyjnego będzie można złożyć do 15. dnia przed dniem wyborów, a nie do 21. dnia, jak dotychczas.

_ - Poprawka Senatu jest korzystna dla wyborców, bo daje im więcej czasu na uzyskanie informacji i decyzję w sprawie formy głosowania. Termin 21 dni jest zdecydowanie za wczesny. Z naszych badań wynika, że często osoby niepełnosprawne dowiadywały się o procedurze głosowania korespondencyjnego, gdy minął już czas na formalne zgłoszenie zamiaru oddania głosu w ten sposób. Rzecznik Praw Obywatelskich podniósł wagę odpowiedniego terminu dla skuteczności funkcjonowania procedury w swoim styczniowym wystąpieniu, na podstawie którego propozycję sformułowali senatorowie _ - powiedział Zbieranek.

Ekspert wskazał również pozytywne skutki przyznania uprawnienia do głosowania korespondencyjnego szerszej grupie wyborców.

_ - Poza osobami przebywającymi za granicą i osobami niepełnosprawnymi można by wyróżnić także inne grupy, które mają techniczne czy organizacyjne trudności z dotarciem do lokali wyborczych. Wśród nich są na przykład osoby obłożnie chore, a także osoby starsze, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności, ale z racji wieku mają problem z udaniem się do lokalu wyborczego. Umożliwienie głosowania korespondencyjnego w szczególności przez tę grupę wyborców było konieczne _ - powiedział.

Pytany o to, czy zmiany w kodeksie wyborczym, a w szczególności możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego przyczynią się do zwiększenia frekwencji, Zbieranek powiedział, że nie ma w tej kwestii jednoznacznych wskazań. Zwrócił uwagę, że Polacy są tradycjonalistami i preferują osobiste głosowanie w lokalu wyborczym.

Według badania CBOS i Biura RPO z marca tego roku ankietowani w większości (ponad dwie trzecie) zadeklarowali, że chcieliby głosować w lokalu wyborczym. Choć rośnie grupa osób, które wskazują inne procedury głosowania, to nadal jest ich mniej niż jedna trzecia.

Według Zbieranka kluczowe dla upowszechnienia się alternatywnych form głosowania, w tym głosowania korespondencyjnego, jest skuteczne informowanie obywateli o tych ułatwieniach, bo dziś wie o nich zaledwie kilkanaście procent wyborców.

Autorzy zmian w kodeksie wyborczym przewidują, iż w pierwszych wyborach po wprowadzeniu noweli, z możliwości głosowania korespondencyjnego skorzysta nie więcej niż 1 proc. głosujących w kraju. _ W kolejnych wyborach liczba głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać, jednak nie przekroczy kilku procent obywateli uczestniczących w wyborach _ - zaznaczono w uzasadnieniu.

Nowela przewiduje, że każdy, kto chce głosować, do pięciu dni przed wyborami będzie mógł złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie lokalu. Tym samym zniesiono wymóg dokonania takiego zgłoszenia przez osoby niepełnosprawne najpóźniej 14. dnia przed wyborami oraz wyboru przez nie tylko takiego lokalu, który został wskazany jako przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni nie będą też musieli składać wniosku ws. głosowania za pomocą nakładki brajlowskiej - Kodeks przewiduje, że nakładki takie powinny być dostępne w każdym lokalu wyborczym.

Nowe przepisy ułatwiają zmianę umiejscowienia lokalu wyborczego w nadzwyczajnych okolicznościach np. pożaru czy powodzi. Decyzję w tej sprawie będzie mógł podjąć wójt. Dotychczasowe przepisy wymagały uchwały rady gminy.

Część zmian dotyczy komitetów wyborczych. Dotychczas PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów - bez względu na wielkość kwoty. Nowela przewiduje, że PKW będzie mogła przyjąć takie sprawozdanie, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. kwoty przychodów komitetu wyborczego.

Znowelizowany Kodeks wyborczy przewiduje też, że europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany lub powołany na inną funkcję czy stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Taka zasada obowiązuje w przypadku krajowych posłów i senatorów. Poseł do PE miał dotychczas 14 dni na decyzję, z której funkcji rezygnować.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS mówi o nadużyciach w wyborach Partia chce wzmocnić pozycję mężów zaufania. _ W Polsce podczas wyborów dochodzi do nadużyć _ - argumentują jej posłowie.
18 mln. Tyle można wydać na kampanię do PE Na każdego wyborcę w okręgu komitet będzie mógł wydać 60 gr. Przy założeniu, że komitet zarejestruje kandydatów we wszystkich okręgach, na kampanię będzie można wydać maksymalnie 18 mln zł.
Ważne zmiany w MdM. Więcej na dopłaty Liczba wniosków o dopłatę do kredytów mieszkaniowych w ramach MdM przekroczyła 8 tysięcy. Tymczasem coraz głośniej jest o zmianach w programie.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)