Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Kodeksie wyborczym - Sejm odrzucił projekt

0
Podziel się:

Projekt Ruchu Palikota miał ograniczyć liczbę samorządowców kandydujących do parlamentu jedynie w roli lokomotyw wyborczych.

Zmiany w Kodeksie wyborczym - Sejm odrzucił projekt
(Bartosz KRUPA/East News)

Sejm odrzucił w głosowaniu przygotowany przez klub Ruchu Palikota projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Przeciwko projektowi opowiedziało się 232 posłów, za dalszymi pracami nad nim głosowało 207 posłów, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z tym projektem mandaty radnych samorządowych oraz burmistrzów czy prezydentów miast wygasałyby z chwilą ich wyboru do Sejmu, Senatu lub europarlamentu.

Projekt - w zamyśle jego autorów - miałby ograniczyć liczbę samorządowców kandydujących do parlamentu jedynie w roli _ lokomotyw wyborczych _.

W debacie sejmowej wnioski o odrzucenie projektu RP zgłosiły kluby PO i PSL. Eugeniusz Kłopotek (PSL) argumentował, że wybory proporcjonalne to gra drużyny, w której powinni grać gracze z ekstraklasy, a nie z trzeciej czy czwartej ligi.

Marcin Witko (PiS) ocenił, że każdy taki przypadek należy oceniać indywidualnie. Poseł Zbyszek Zaborowski (SLD) mówił, że zasadne jest wyeliminowanie istniejącej luki prawnej w Kodeksie wyborczym. Zdaniem Tadeusza Woźniaka (SP) projekt noweli _ to próba ograniczenia niekonsekwencji w Kodeksie wyborczym _.

Czytaj więcej w Money.pl
Na wyborach możesz zarobić. Zobacz ile Dostaniesz dniówkę oraz zwrot pieniędzy za bilety. Wystarczy spełnić dwa warunki.
Wyjaśnią, czy PiS ma rację. Blokada wyborów? Od dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego zależy też dalszy kształt kampanii. Niektóre partie, wbrew przepisom, już ją rozpoczęły.
Wrócą spoty? "Poseł to nie proszek" Poseł PiS Andrzej Dera uważa, że dwudniowe wybory są niezgodne z konstytucją.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)