Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego. Będzie łatwiej o dostęp do akt?

0
Podziel się:

Wynikają one z konieczności dostosowania naszego prawa do dyrektywy europejskiej.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego. Będzie łatwiej o dostęp do akt?
(SalFalko/Flickr)

Odmówienie podejrzanemu dostępu do akt sprawy podczas śledztwa będzie możliwe wyłącznie ze względu na potrzebę _ zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa _- przewiduje zmiana przepisów, która weszła dziś w życie.

Modyfikacja jest częścią uchwalonej we wrześniu zeszłego roku dużej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, która ma zreformować to postępowanie. Zdecydowana większość nowelizacji wejdzie w życie od lipca 2015 r.

Już jednak od 2 czerwca zaczyna obowiązywać zmiana odnosząca się do kwestii dostępu podejrzanego do akt. Wynika to z konieczności dostosowania naszego prawa do dyrektywy europejskiej z maja 2012 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym.

Według dotychczasowego zapisu k.p.k. w śledztwie podejrzanemu i jego obrońcy udostępniało się akta _ za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze _. Jeśli wobec podejrzanego nie stosowano aresztu, ustawa w ogóle nie wskazywała przesłanek uzasadniających ewentualną odmowę udostępnienia akt. Obecnie sprecyzowano, że może to być tylko _ zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania lub ważny interes państwa _.

Ponadto, zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, w sytuacji złożenia w śledztwie wniosku o aresztowanie lub przedłużenie aresztu przepis obliguje do niezwłocznego udostępnienia podejrzanemu i jego obrońcy akt sprawy - w części zawierającej dowody wskazane w tym wniosku.

Sprawą odmowy dostępu podejrzanego do akt w drugiej połowie maja zajął się także Trybunał Konstytucyjny. Orzekł on, że niezgodny z ustawą zasadniczą jest przepis k.p.k. umożliwiający w określonych przypadkach odmówienie podejrzanemu dostępu do akt sprawy bez podania powodu tej odmowy. _ Wprowadzone zmiany odpowiadają żądaniom, które były zawarte w skardze konstytucyjnej _ - wskazał wtedy TK, mówiąc o wchodzącej 2 czerwca w życie nowelizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukamienowali kobietę. Premier żąda wyjaśnień _ Najbardziej szokującym aspektem tego morderstwa jest to, że wszyscy świadkowie łącznie ze stróżami prawa bezczynnie przyglądali się kamienowaniu kobiety _.
Skarga kasacyjna ws. uniewinnienia "Nergala" W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni muzyk podarł Biblię.
Korwin-Mikke nie musi prostować słów o... Sąd uznał, że wypowiedź polityka nie była materiałem wyborczym oraz, że nie miała cech agitacji wyborczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)