Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w kodeksie karnym
11.12.2013 20:21

Zmiany w kodeksie karnym. Co szykuje resort sprawiedliwości?

Mniej kar więzienia w zawieszeniu, więcej grzywien i ograniczenia wolności. To główne założenia rządowego projektu zmian w kodeksie karnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Mniej kar więzienia w zawieszeniu, więcej grzywien i ograniczenia wolności. To główne założenia rządowego projektu zmian w kodeksie karnym, które przedstawił minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Resort chce, aby realne karanie w Polsce było bardziej dotkliwe niż jest obecnie. Przy okazji chce także skrócić kolejki oczekujących na odbycie kary w więzieniu.

W tej chwili kary w zawieszeniu stanowią aż 60 procent ogółu wszystkich wyroków z kolei zasądzanych kar grzywien jest bardzo niewiele. - _ W Polsce jest od 16 - do 18 procent dla porównania w państwach Europy zachodniej jest 70 - 80 procent - _mówi minister sprawiedliwości Marek Biernacki. _ _

Kiedy zmiany wejdą w życie, sąd będzie mógł zawiesić karę pozbawienia wolności, jeśli nie przekracza ona roku. Ale nie będzie można zawieszać kar w nieskończoność. Ma to rozwiązać problem osób, które miały kilka, a nawet kilkanaście kar w zawieszeniu i nie trafiły do więzienia.

Ponadto mają się także pojawić kary mieszane np. kara więzienia plus dozór elektroniczny, a także więzienia weekendowe. To znaczy skazany raz w tygodniu będzie chodził do pracy, a w weekend zgłaszał się do zakładu karnego lub będzie monitorowany w domu. Nowe przepisy mają wejść w życie za rok.

Czytaj więcej w Money.pl
Produkował wadliwe implanty, usłyszał wyrok Pięciu członków kierownictwa nieistniejącej już obecnie firmy PIP (Poly Implant Prothese), w tym jej założyciel 74-letni obecnie Mas, oskarżonych było o oszustwo i wyłudzenie pieniędzy.
Zabił dziewczynę z ciąży, usłyszał wyrok 16-letnia Marta B. zaginęła na początku kwietnia 2006 r. W jej poszukiwania zaangażowanych było wiele osób, także jej chłopak Marek K., który zacierał ślady zbrodni.
Zabójstwo Papały. Areszt utrzymany Sąd Apelacyjny w Łodzi nie uwzględnił zażalenia Igora M. oraz Mariusza M. na areszt i utrzymał decyzję o jego zastosowaniu.
Tagi: zmiany w kodeksie karnym, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz