Notowania

reforma edukacji
15.10.2012 11:40

Zmiany w edukacji. Co z maturą, podręcznikami i przedszkolem?

Od 2015 roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada Krystyna Szumilas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Od 2015 roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. *

Obecnie około 30 procent uczniów zdaje ten egzamin tylko na poziomie podstawowym. Krystyna Szumilas wyjaśniła, że zmiana ma ułatwić rekrutację na uczelnie wyższe. Minister mówiła też o zmianie w szkolnictwie zawodowym. To między innymi zwiększenie liczby zajęć praktycznych, wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych i otwarcie systemu egzaminów kwalifikacyjnych dla dorosłych.

- _ Otwarliśmy system egzaminów zewnętrznych dla osób, które zdobyły kwalifikacje zawodowe poza systemem szkolnym. Te osoby mogą przystąpić do egzaminów kwalifikacyjnych w nowym systemie kształcenia zawodowego. W szkołach zawodowych zaproponowaliśmy, aby kształcenie było bardziej związane z rynkiem pracy - _mówi Krystyna Szumilas.

Minister zapewniła też, że nie będzie corocznej zmiany podręczników szkolnych. _ - Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej, które zabrania nowelizowania podręczników częściej niż na trzy lata. Chodzi o to, aby podręcznik mógł być wykorzystywany nie tylko przez ten rocznik, który dostał go w momencie wydrukowania, ale później też przez młodszych kolegów - _ tłumaczy minister.

Krystyna Szumilas zapowiedziała też zmiany finansowania przedszkoli, które mają spowodować obniżenie opłat za tę formę opieki nad dziećmi. W budżecie na rok 2013 zaplanowano na ten cel 320 milionów złotych. Do funduszy będą miały łatwiejszy dostęp gminy wiejskie i małe miejscowości, zwłaszcza te, gdzie przedszkoli jest za mało. Nowe przepisy mają też umożliwić przyjmowanie do przedszkoli dzieci dwuletnich.

Czytaj więcej w Money.pl
E-podręczniki w szkołach. MEN ma plan Na realizację projektu przeznaczono 45 mln zł. Zgodnie z programem e-podręczniki mają być udostępniane na podstawie wolnych licencji, czyli będą dostępne za darmo.
Ta zmiana uderzy po kieszeni miliony Polaków Na dopłaty do przedszkoli i żłobków w pierwszym roku pójdzie 320 mln zł, później ma być znacznie więcej.
Tak politycy wchodzą do szkolnych sklepików PSL złożyło w środę w Sejmie projekt ustawy zakazujący reklamy i sprzedaży tzw. żywności śmieciowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.
Tagi: reforma edukacji, szkoła, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz