Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w edukacji. Co z maturą, podręcznikami i przedszkolem?

0
Podziel się:

Od 2015 roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada Krystyna Szumilas.

Zmiany w edukacji. Co z maturą, podręcznikami i przedszkolem?
(Reporter)

Od 2015 roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Obecnie około 30 procent uczniów zdaje ten egzamin tylko na poziomie podstawowym. Krystyna Szumilas wyjaśniła, że zmiana ma ułatwić rekrutację na uczelnie wyższe. Minister mówiła też o zmianie w szkolnictwie zawodowym. To między innymi zwiększenie liczby zajęć praktycznych, wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych i otwarcie systemu egzaminów kwalifikacyjnych dla dorosłych.

- _ Otwarliśmy system egzaminów zewnętrznych dla osób, które zdobyły kwalifikacje zawodowe poza systemem szkolnym. Te osoby mogą przystąpić do egzaminów kwalifikacyjnych w nowym systemie kształcenia zawodowego. W szkołach zawodowych zaproponowaliśmy, aby kształcenie było bardziej związane z rynkiem pracy - _mówi Krystyna Szumilas.

Minister zapewniła też, że nie będzie corocznej zmiany podręczników szkolnych. _ - Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej, które zabrania nowelizowania podręczników częściej niż na trzy lata. Chodzi o to, aby podręcznik mógł być wykorzystywany nie tylko przez ten rocznik, który dostał go w momencie wydrukowania, ale później też przez młodszych kolegów - _ tłumaczy minister.

Krystyna Szumilas zapowiedziała też zmiany finansowania przedszkoli, które mają spowodować obniżenie opłat za tę formę opieki nad dziećmi. W budżecie na rok 2013 zaplanowano na ten cel 320 milionów złotych. Do funduszy będą miały łatwiejszy dostęp gminy wiejskie i małe miejscowości, zwłaszcza te, gdzie przedszkoli jest za mało. Nowe przepisy mają też umożliwić przyjmowanie do przedszkoli dzieci dwuletnich.

Czytaj więcej w Money.pl
E-podręczniki w szkołach. MEN ma plan Na realizację projektu przeznaczono 45 mln zł. Zgodnie z programem e-podręczniki mają być udostępniane na podstawie wolnych licencji, czyli będą dostępne za darmo.
Ta zmiana uderzy po kieszeni miliony Polaków Na dopłaty do przedszkoli i żłobków w pierwszym roku pójdzie 320 mln zł, później ma być znacznie więcej.
Tak politycy wchodzą do szkolnych sklepików PSL złożyło w środę w Sejmie projekt ustawy zakazujący reklamy i sprzedaży tzw. żywności śmieciowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)