Notowania

Przejdź na
poczta polska
20.01.2014 15:10

Zmiany w dostarczaniu przesyłek. Związek prokuratorów zaniepokojony

W zeszłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w drugiej połowie tego roku przeprowadzi kontrolę dostarczania pism i przesyłek sądowych oraz prokuratorskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BassittART/iStockphoto)

Po ostatnich zmianach w przekazywaniu pism sądowych i prokuratorskich Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury (ZZPiPP) ma wiele wątpliwości. Problematyka doręczeń wymaga dużej ostrożności - podkreślili związkowcy w uchwale.

_ W ocenie Rady Głównej związku poczynione oszczędności mogą się okazać niewspółmierne do skutków, które leżą bezpośrednio w sferze praw obywatelskich i bezpieczeństwa prawnego obywateli _ - głosi uchwała związkowców.

Do końca zeszłego roku sądy doręczały swe pisma - wezwania dla stron i świadków, odpisy wyroków, apelacje i inne dokumenty - za pomocą Poczty Polskiej. Jednak od nowego roku dostarczaniem tej korespondencji zajmuje się Polska Grupa Pocztowa. Z powodu unijnych przepisów końca dobiegł prawny monopol Poczty Polskiej na świadczenie usług pocztowych. Ponadto jesienią zeszłego roku PGP wygrała przetarg na dwuletni kontrakt (lata 2014-15) na pocztową obsługę sądów i prokuratur.

Z kolei Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych (OZPNOP) - w którego skład wchodzi m.in. PGP - w piśmie skierowanym do Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelował o _ rzetelną ocenę realizacji tego kontraktu, w oparciu o fakty i statystyki _. _ Związek Pocztowy apeluje o wstrzemięźliwość i wstrzymywanie się od osądów jakiegokolwiek operatora pocztowego bez weryfikacji jego pracy _ - zwrócono uwagę w tym piśmie.

Kontrakt wart jest prawie pół miliarda zł - oferta PGP okazała się tańsza od oferty Poczty Polskiej o ok. 80 mln zł. _ Niepokojącym jest, iż decydującym kryterium w tym przetargu była jedynie cena, co świadczyć może o nieznajomości specyfiki funkcjonowania takich urzędów jak sąd czy prokuratura _ - wskazano w uchwale ZZPiPP.

W umowie zakontraktowano doręczenie 100 mln przesyłek, średnio ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Aby obsłużyć kontrakt PGP podpisała umowę z Ruchem oraz InPostem, które mają udostępnić swe kioski, agencje inne punkty awizacyjne (np. w salonach i sklepach o różnych branżach) oraz system dystrybucyjny.

_ Kioski oraz sklepy, wśród których znajdują się placówki zajmujące się sprzedażą alkoholu i ryb, czy też kancelarie trudniące się doradztwem finansowym nie są miejscami odpowiednio zabezpieczonymi do wydawania przesyłek sądowych; gołym okiem zauważalne jest ryzyko włamania do takiego miejsca _ - oceniła rada ZZPiPP. Dodała, że warto się też zastanowić _ co się stanie, gdy właściciel zamknie kiosk i wyjedzie na miesięczny urlop _. _ Czy sprawy w prokuraturach i sądach na ten czas staną w miejscu? _ - dodano w uchwale.

Zdaniem ZZPiPP trudności w odbiorze przesyłek mogą spowodować, iż częściej niż dotychczas może być stosowane zatrzymywanie osób połączone z ich doprowadzeniem do wykonania czynności procesowych. _ Istnieje zatem realna obawa wzrostu liczby osób poszukiwanych w policyjnych rejestrach _ - ocenili prokuratorzy.

W zeszłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w czwartym kwartale tego roku przeprowadzi kontrolę dostarczania pism i przesyłek sądowych oraz prokuratorskich. Na ryzyko związane ze zmianami w dostarczaniu tych przesyłek wskazywała też Naczelna Rada Adwokacka.

OZPNOP w swoim piśmie zaproponował adwokatom spotkanie, na którym mogłyby zostać omówione wszelkie wątpliwości. Dodał, że np. w Niemczech, Szwecji i Holandii wydawanie awizowanej korespondencji za pośrednictwem punktów usługowych _ jest normą i nie powoduje publicznego oburzenia _.

Ostatnio Poczta Polska zaskarżyła do Sądu Okręgowego w Krakowie wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie obsługi sądów i prokuratur. W grudniu KIO podtrzymała decyzję Centrum Zakupów dla Sądownictwa w sprawie wygranego przez PGP przetargu na obsługę korespondencji sądów. KIO oddaliła odwołanie Poczty Polskiej i potwierdziła, że PGP spełnia wszystkie kryteria konieczne do realizacji kontraktu. Według Poczty Polskiej PGP nie spełnia jednego z warunków przetargu - nie dysponuje placówką pocztową w każdej gminie.

PGP zapewniała, że wraz z InPostem i Ruchem _ oferują gotowość operacyjną w związku z realizacją kontraktu _. Usługa jest wykonywana z wykorzystaniem 7543 placówek, z których 5726 otwartych jest w soboty, zaś 613 także w niedziele.

Resort sprawiedliwości wskazywał, że PGP - tak samo jak wcześniej Pocztę Polską - obowiązuje ustawa Prawo pocztowe, która reguluje m.in. odpowiedzialność doręczyciela za przesyłki oraz tryb jej dochodzenia w razie potrzeby.

Czytaj więcej w Money.pl
Pitera: ostrzegałam przed doradcą Gowina Chodzi o przetarg, przegrany przez Pocztę na rzecz Polskiej Grupy Pocztowej, wart był prawie 500 milionów złotych.
PiS broni Poczty Polskiej. "To marginalizacja" PiS skierowało pismo do CBA z prośbą o kontrolę przetargu.
Poczta chce być nowoczesna. Co z tego wyszło? Eksperci sprawdzają, jak polski gigant radzi sobie w internecie.
Tagi: poczta polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz