Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany na szczytach syryjskiej opozycji

0
Podziel się:

Ahmad Dżarba, który od lipca 2013 roku stoi na czele Syryjskiej
Koalicji Narodowej, w niedzielę został ponownie wybrany na szefa tej konfederacji opozycyjnych
ruchów syryjskich - podano w komunikacie.

Zmiany na szczytach syryjskiej opozycji
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Ahmad Dżarba, który od lipca 2013 roku stoi na czele Syryjskiej Koalicji Narodowej, został ponownie wybrany na szefa tej konfederacji opozycyjnych ruchów syryjskich - podano w komunikacie.

Podczas spotkania Koalicji w Stambule Dżarba 13 głosami pokonał swojego jedynego rywala, byłego syryjskiego premiera Rijada Hidżaba. Latem 2012 roku Hidżab opuścił szeregi reżimu w Damaszku, a następnie przeszedł na stronę opozycji.

Cieszący się poparciem Zachodu Dżarba będzie przewodniczącym Koalicji przez kolejne sześć miesięcy. Ten pochodzący z prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii sunnita ma dobre stosunki z Arabią Saudyjską, która jest jednym z największych zwolenników syryjskiej opozycji. Jak pisze agencja AFP, Dżarba próbował przekonać kraje arabskie i Zachód, by uzbrajały rebeliantów walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem.

W poniedziałek w Stambule Koalicja wybierze swojego wiceprzewodniczącego oraz nowego sekretarza generalnego. Kandydatami są: związany z Katarem biznesmen Mustafa al-Sabbagh oraz dotychczasowy sekretarz generalny Badr Dżamus.

Koalicja w poniedziałek postanowi również, czy weźmie udział w rozpoczynającej się 22 stycznia w Szwajcarii konferencji pokojowej, znanej jako Genewa 2. Narodowa Rada Syryjska, jedna z najważniejszych syryjskich grup opozycyjnych, zapowiedziała, że zbojkotuje konferencję, mającą na celu znalezienie politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu.

Spotkanie to było wielokrotnie przekładane, m.in. z powodu sporów wokół listy zaproszonych krajów oraz udziału głęboko podzielonej opozycji. Syryjska Koalicja Narodowa jest konfederacją zrzeszającą organizacje, które od 2011 roku walczą z reżimem Asada. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka prawie trzy lata konfliktu w Syrii kosztowały życie ponad 130 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Jadą do Syrii po broń chemiczną Pojazdy zostały wysłane w zeszłym tygodniu drogą lotniczą do syryjskiego miasta Latakia wraz z innym sprzętem.
Tajemnicza śmierć Brytyjczyka w Syrii Syryjskie władze poinformowały w sobotę, że wydały przedstawicielom Czerwonego Krzyża ciało brytyjskiego lekarza, który zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu.
Trzy naloty, 22 ofiary. W tym 14 dzieci Bomby zostały zrzucone na dzielnice Ard al Hamra, Sahur i Hajdarija.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)