Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany konstytucji nie zdobyły poparcia w Sejmie

0
Podziel się:

Sejm odrzucił wczoraj przygotowany przez PiS projekt nowelizacji konstytucji, dotyczący m.in. referendum ogólnokrajowego. O odrzucenie projektu wnioskował klub PO.

Zmiany konstytucji nie zdobyły poparcia w Sejmie
(PAP/Jakub Kamiński)

Sejm odrzucił wczoraj przygotowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego projekt nowelizacji konstytucji, dotyczący m.in. referendum ogólnokrajowego. O odrzucenie projektu wnioskował klub PO.

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się w głosowaniu 221 posłów, przeciwnych było 216, a 3 wstrzymało się od głosu. Propozycja PiS zakładała obowiązek zarządzenia przez Sejm referendum ogólnokrajowego, jeśli z inicjatywą wystąpi grupa co najmniej miliona obywateli mających prawo wybierania posłów. Referendum nie mogłoby dotyczyć: zmian w konstytucji, budżetu państwa, udziału w operacjach militarnych i obronności państwa oraz amnestii.

PiS proponował też wprowadzenie w konstytucji zasady, że projekt ustawy, zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, nie może być odrzucony w pierwszym czytaniu i nie obowiązuje w jego przypadku zasada dyskontynuacji prac parlamentu.

Robert Kropiwnicki (PO), składając podczas debaty wniosek o odrzucenie projektu, przekonywał, że PiS chce zamiany demokracji przedstawicielskiej na wiecową. _ Naród suweren określił, że to Sejm powinien być odpowiedzialny za debatę _ - zaznaczył Kropiwnicki.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński chce zmian w prawie. "By rząd nie naruszał demokracji" Prezes PiS domaga się przestrzegania _ europejskich standardów _ w referendach. _ Już wkrótce pęknie system pogardy _.
PiS: Złamano zasady demokracji Poseł PiS podkreślił, że samo pójście na referendum mogło zostać potraktowane jako opowiedzenie się za opozycją.
Jarosław Kaczyński zaagituje na ulicach Partia intensyfikuje kampanię. Prezes będzie namawiał mieszkańców Warszawy do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)