Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany dotyczące samorządów. Zobacz propozycje SLD

0
Podziel się:

Powrót do 49 województw w Polsce, decentralizacja urzędów i utworzenie krajowego funduszu wsparcia gmin - to niektóre propozycje SLD mające wzmocnić polskie samorządy.

Zmiany dotyczące samorządów. Zobacz propozycje SLD
(PAP/Jakub Kamiński)

Powrót do 49 województw w Polsce, decentralizacja urzędów i utworzenie krajowego funduszu wsparcia gmin - to niektóre propozycje SLD mające wzmocnić polskie samorządy. Dziś pomysły te omawiali przedstawiciele Sojuszu, m.in. jego szef Leszek Miller.

_ - Wszyscy zgodzimy się, że silna gmina, to silny, efektywny samorząd. To przecież gmina mająca roztropne, mądre władze, dysponująca środkami finansowymi i z troską pochylająca się nad potrzebami mieszkańców jest wizytówką całej polskiej samorządności _ - powiedział Miller na konferencji pt. _ Silna gmina _, zorganizowanej przez SLD w sobotę w Sejmie. Na spotkaniu omawiano m.in. skutki reformy administracyjnej z 1999 r., gdy wprowadzono w Polsce 16 województw, zamiast dotychczasowych 49.

W ocenie Millera dotychczasowe działania państwa dotyczące polityki regionalnej, zwłaszcza po reformie z 1999 r., nie przyniosły dobrych efektów. Jako przykład wymienił wyludnianie się dawnych miast wojewódzkich takich jak Częstochowa, Radom, Wałbrzych czy Jelenia Góra. _ - Nastąpiła gwałtowna depopulacja. Otóż wystarczy sobie zdać sprawę, że od momentu, w którym Częstochowa przestała być miastem wojewódzkim wyjechało z tego miasta 24 tysiące mieszkańców _ - powiedział Miller. Dodał, że z dawnych wojewódzkich miast łącznie wymeldowało się 120 tys.ludzi.

Innym negatywnym zjawiskiem reformy z 1999 r. są - zdaniem lidera SLD - niższe zarobki w dawnych miastach wojewódzkich. _ - Przykładowo w Elblągu, gdy był miastem wojewódzkim, średnie zarobki były trochę powyżej średniej krajowej, ale dzisiaj one są już zdecydowanie poniżej średniej krajowej i wynoszą 85 proc. średniej. Dla porównania w sąsiednim Gdańsku niegdyś zarabiano 110 proc. średniej krajowej, a dzisiaj już 118 proc. średniej _ - tłumaczył Miller.

_ - Kontynuowanie obecnej koncepcji rozwoju naszego kraju jest błędne _ - podsumował Miller i przypomniał o pomysłach SLD, które mogłyby polepszyć sytuację samorządów w Polsce. Poza powrotem do dawnej mapy województw Miller wymienił decentralizację urzędów. - _ Warszawa jest piękna, wielka, przyjazna, ale Warszawa nie pomieści całej Polski. Nie pomieści wszystkich urzędów centralnych, które systematycznie za punkt honoru biorą sobie zakotwiczenie w stolicy _ - mówił Miller. Przekonywał, że w Polsce może być pod tym względem jak w Niemczech, gdzie przenosi się ministerstwa i instytucje centralne do siedzib landów albo poza ich granice.

_ - Dlaczego Trybunał Konstytucyjny musi być koniecznie w Warszawie, a nie może być w innym mieście? Dlaczego Urząd Lotnictwa Cywilnego ma nie być w Rzeszowie, a Urząd do Spraw Cudzoziemców np. w Chełmie, a Urząd Komunikacji Elektronicznej w Sosnowcu, a główny Urząd Patentowy w Bydgoszczy? _ - pytał Miller.

Wśród innych propozycji SLD, które miałyby wzmocnić samorządy w Polsce, Miller wymienił utworzenie krajowego funduszu wsparcia gmin.

_ - Około 200 gmin znajduje się w zupełnie tragicznej sytuacji. Ich zadłużenie przekroczyło już dawno wszelkie konstytucyjne progi _ - mówił Miller. Szef Sojuszu dodał też, że należy zastanowić się nad wsparciem z budżetu remontów szkół tzw. tysiąclatek, wybudowanych na 1000-lecie państwa polskiego. _ Będą miały już 50 lat i wymagają kapitalnych remontów, a wiele gmin nie ma środków na ten cel _ - powiedział Miller, zapowiadając przy tym inicjatywę poselską w tej sprawie.

Sobotnia konferencja Sojuszu kończy pierwszy etap propagowania projektu _ Polska x 49 _. Pomysł powrotu do podziału administracyjnego Polski na 49 województw SLD zgłosił pod koniec ubiegłego roku. W ramach _ Polski x 49 _ odbyły się spotkania z mieszkańcami byłych miast wojewódzkich i ankieta o skutkach reformy administracyjnej z 1999 r. W ankiecie politycy SLD pytali m.in. o możliwość znalezienia pracy, dostęp do przewozów kolejowych, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, możliwość załatwienia spraw urzędowych, dostęp do lekarza, a także o ocenę skutków reformy administracyjnej m.in. w edukacji, służbie zdrowia czy transporcie.

Do pomysłu SLD powrotu do 49 województw odniósł się w tym tygodniu premier Donald Tusk, który powiedział, że rząd chce wesprzeć finansowo byłe miasta wojewódzkie. Premier powiedział, że projekt bezpośredniego wsparcia, który został przygotowany przez minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, będzie poświęcony _ wyłącznie byłym miastom wojewódzkim i kilkunastu podobnej wielkości miastom w Polsce _. _ I mówimy tu o miliardach euro _ - dodał szef rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller: Powrót do 49 województw jest zasadny Przewodniczący SLD podał, że w 1997 r., kiedy funkcjonowało 49 województw, koszty administracji wynosiły ok. 470 mln zł. Obecnie, po uwzględnieniu inflacji, jest to 780 mln zł.
Politycy podsumowują 2013 rok w Polsce "Rok straconych szans", "przełomowych decyzji", "największych afer III Rzeczpospolitej", a jednocześnie politycznie "mało emocjonujący".
Wymiana pokoleń w SLD. To czas 30-latków Kandydaci SLD na prezydentów miast mają zostać wyłonieni do połowy lutego, jednak spora część z nich jest już znana.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)