Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie. Chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych

0
Podziel się:

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego weszła dziś w życie.

Zmiany w prawie. Chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych
(Paweł Kozioł/Reporter)
bELaEhxh

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów krajów unijnych w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej jest celem obszernej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która dziś weszła w życie.

Nowe rozwiązania obowiązują od soboty, gdyż tego dnia także wchodzą w życie unijne dyrektywy i rozporządzenia, do których nowelizacja dostosowuje polskie prawo. _ My i tak jesteśmy tymi rozporządzeniami związani, a nowe przepisy K.p.c. mają jedynie uzupełnić te regulacje, tak, by można je było bezpiecznie i w sposób dogodny dla obywateli stosować w naszym porządku prawym _ - tłumaczył w drugiej połowie grudnia wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Sejm uchwalił te zmiany w K.p.c. na początku grudnia, Senat nie zaproponował do nich poprawek. Prezydent podpisał ustawę 23 grudnia zeszłego roku.

bELaEhxj

Nowelizacja zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw będą mogły być egzekwowane w Polsce - bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Te same zasady dotyczą polskich orzeczeń, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE. Nowe przepisy wprowadzają więc tzw. system automatycznej wykonalności.

Zmiany mają w praktyce skrócić czas egzekwowania długów i zmniejszyć koszty obsługi tej procedury. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika ma zapewnić uruchamiana na jego wniosek procedura odmowy uznania lub wykonania orzeczenia.

W części K.p.c. dotyczącej przepisów z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego na mocy nowelizacji pojawiła się nowa księga zatytułowana: _ Uznanie i wykonanie niektórych orzeczeń sądów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz pochodzących z tych państw ugód i dokumentów urzędowych _.

Nowe rozwiązania mają ułatwić też uznawanie i wykonywanie tzw. środków ochrony orzeczonych w sprawach cywilnych. W praktyce dotyczy to przestrzegania np. zakazu przebywania w miejscu zamieszkania poszkodowanego. _ Oznacza to, że poszkodowany na terytorium całej Unii Europejskiej będzie korzystał z prawa do skutecznej ochrony _ - wyjaśniał rząd w informacji po zaakceptowaniu tych propozycji w połowie października zeszłego roku.

bELaEhxp

Nowelizacja zmienia także niektóre z zapisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w związku z wprowadzeniem regulacji dotyczących opłat od wniosków składanych na podstawie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady.

Czytaj więcej w Money.pl
Współpraca NIK i prokuratury będzie lepsza? Do tej pory NIK, jako organ kontrolujący prawidłowość wydawania publicznych pieniędzy, nie zawsze mógł się odwoływać od procesowych decyzji prokuratur.
Pomoc dla rolników. Rząd przyjął projekt Projekt przygotowany przez ministra rolnictwa przewiduje utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
Zajęcia z prawa w szkołach. Uczniowie na tak Na razie to tylko zajęcia jednorazowe, ale cieszące się ogromną popularnością.
bELaEhxK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)