Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.02.2014 10:01

Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holokaust

Alice Herz-Sommer odeszła w wieku 110 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TheLadyInNumberSix/Youtube.print screen)

W wieku 110 lat w Wielkiej Brytanii zmarła wczoraj Alice Herz-Sommer, uważana za najstarszą osobę, która przeżyła Holokaust - poinformowała jej rodzina. Kobieta była więźniem obozu koncentracyjnego w Terezinie (Theresienstadt) w latach 1943-1945.

Przed wojną Herz-Sommer zdobyła wykształcenie muzyczne ucząc się gry na pianinie i była uznawana za jednego z najlepszych pianistów w Czechosłowacji. W 1943, wraz z mężem i synem, została wysłana do obozu koncentracyjnego z okupowanej przez Niemców Pragi.

Szacuje się, że w czasie II wojny światowej do Terezina trafiło około 140 tysięcy Żydów, z czego ponad 33 tysiące tam zginęło. Około 88 tysięcy więźniów zostało przewiezionych do innych obozów w tym do Auschwitz. Taki los spotkał m.in. jej męża Leopolda.

Zobacz film o Alice Herz-Sommer:

Herz-Sommer wraz z synem znalazła się w grupie około 20 tysięcy więźniów obozu, którym udało się przeżyć i doczekać wyzwolenia ze strony wojsk sowieckich w maju 1945 roku. Wspominając okres pobytu w Terezinie podkreślała, że przy życiu utrzymywała ją miłość do syna i muzyki.

_ - Muzyka była naszym pokarmem. Tworząc ją pozostawaliśmy przy życiu _ - mówiła po latach.

Krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony jej życiu jest nominowany do tegorocznych Oscarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyk zwraca w proteście nagrodę Protestował przeciw próbom fałszowania historii i pomniejszania roli węgierskiego państwa w ludobójstwie Żydów.
Odkryto prywatne archiwum zbrodniarza W Izraelu odnaleziono kilkaset listów, notatek i zdjęć z prywatnego archiwum Heinricha Himmlera - zbrodniarza hitlerowskiego odpowiedzialnego za Holokaust.
Ten pogrom był wstępem do Holokaustu W Niemczech zakończyły się dzisiaj dwudniowe uroczystości upamiętniające ofiary pogromu sprowokowanego 75 lat temu przez władze III Rzeszy.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz