Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa o żłobkach
06.11.2012 14:18

Żłobki w Niemczech mają za mało miejsc

Jak podał niemiecki urząd statystyczny, w żłobkach brakuje jeszcze 220 tys. miejsc. Gminy obawiają się lawiny skarg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

W sierpniu przyszłego roku w Niemczech wejdą w życie przepisy gwarantujące dzieciom do 3 lat prawo do opieki w żłobku. Jak podał tymczasem niemiecki urząd statystyczny, w żłobkach brakuje jeszcze 220 tys. miejsc. Gminy obawiają się lawiny skarg.

_ - W wielu miastach zagwarantowanie miejsca w żłobku dzieciom od pierwszego roku życia będzie po prostu niemożliwe _ - stwierdził przewodniczący Konferencji Niemieckich Miast i burmistrz Monachium Christian Ude w rozmowie z telewizją ARD.

_ - Rodzice będą wnosić pozwy o przydział miejsca, a gdy taki przydział obiektywnie okaże się niemożliwy, przysługiwać będzie odszkodowanie. To szczególnie absurdalne w przypadkach miast, które mają problemy finansowe. Ustawodawca musi znaleźć pragmatyczne rozwiązanie _ - dodał Ude. Zażądał od państwa i niemieckich krajów związkowych większego wsparcia dla gmin.

Według szacunków niemieckiego rządu około 39 procent dzieci do 3. roku życia, czyli blisko 780 tys., może potrzebować gwarantowanej przez państwo opieki w żłobku. Tymczasem do marca tego roku miejsc wystarczało tylko dla 27,6 proc. - wyliczył urząd statystyczny.

To oznacza, że do sierpnia 2013 r. musiałoby powstać jeszcze 220 tys. miejsc w żłobkach, by państwo wywiązało się z wchodzących w życie przepisów. Jest mało prawdopodobne, że to się uda; jak podał w internetowym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _, w latach 2006-2011 w Niemczech przybyło miejsc w żłobkach dla zaledwie 230 tys. dzieci, a kłopoty z tworzeniem żłobków mają szczególnie zachodnie regiony Niemiec: Nadrenia Północna-Westfalia i Brema. Według szacunków w Niemczech brakuje również ponad 40 tys. opiekunów i opiekunek dla dzieci do 3 lat.

Przepisy gwarantujące prawo do opieki w przedszkolu dla dzieci starszych niż 3 lata Niemcy wprowadzili już w 1996 r. Celem tych rozwiązań jest wspieranie wczesnej edukacji dziecka, ale też ułatwienie rodzicom - szczególnie matkom - pogodzenia pracy zawodowej i życia rodzinnego. W Niemczech z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Według urzędu statystycznego w 2011 r. na jedną kobietę przypadało 1,36 dziecka. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 1,39.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiełbasa wyborcza? Tak to robią Niemcy Współtworzona przez chadeków i liberałów koalicja rządowa w Berlinie, chce wydać ponad 3 mld euro na dodatkowy socjal.
Merkel straci stanowisko? Oni chcą zmian Grupa deputowanych Grupa deputowanych rządzącej w Niemczech CDU, którzy uważają, że ich partia pod kierownictwem Angeli Merkel zbyt mocno dryfuje na lewo, wezwali do zachowania konserwatywnych wartości.
Jednak chcą utrzymać Grecję w strefie euro Warunkiem jest to, że władze w Atenach muszą podjąć konieczne wysiłki, by zagwarantować wiarygodność strefy euro.
Tagi: ustawa o żłobkach, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz