Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię tytoniu

0
Podziel się:

Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby 5 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię tytoniu
bESpDvnp

Osiem ton tytoniu przejęli celnicy i policjanci, którzy w Przeczycach (Śląskie) zlikwidowali wytwórnię krajanki tytoniowej. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby 5 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Informację o zlikwidowaniu wytwórni krajanki przekazała Sylwia Wiktor z Izby Celnej w Katowicach.

Przed kilkoma dniami celnicy i policjanci wkroczyli na teren jednej z posesji w Przeczycach, podejrzewając, że odbywa się tam nielegalna produkcja tytoniu. Informacje bardzo szybko się potwierdziły. W jednym z budynków gospodarczych były duże ilości tytoniu i linia do produkcji krajanki, składająca się m.in. z trzech maszyn do cięcia i suszenia tytoniu. Celnicy i policjanci znaleźli też woreczki foliowe, środki do aromatyzowania tytoniu i etykiety.

bESpDvnr

Na gorącym uczynku funkcjonariusze zatrzymali sześć osób, w wieku od 21 do 51 lat. Może im grozić grzywna i kara pozbawienia wolności. Celnicy i policjanci zatrzymali także dwa samochody - osobowy i dostawczy oraz 23 tys. zł w gotówce, na poczet przyszłych kar. Nielegalny tytoń trafił do magazynu celników, śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zawierciu. O tym, co stanie się z tytoniem, zdecydują prowadzący sprawę, prawdopodobnie zostanie zniszczony.

Ilość sprzedawanego nielegalnie w Polsce tytoniu w ostatnim czasie rośnie, a przypadki wykrycia wytwórni krajanki zdarzają się w woj. śląskim coraz częściej. Właściciele nielegalnych manufaktur sprowadzają tytoniowe liście, rozdrabniają je - często za pomocą niszczarek do dokumentów - po czym sprzedają, najczęściej na aukcjach internetowych.

Na trop nielegalnych wytwórni wpadają nie tylko celnicy i policjanci, ale też Straż Graniczna i ABW. Rok temu celnicy i funkcjonariusze ABW przejęli w kilku miastach woj. śląskiego 52 tony nielegalnego tytoniu. Była to największa ilość jednorazowo przejętego tytoniu w historii Izby Celnej w Katowicach.

Czytaj więcej w Money.pl
Producenci papierosów stracą 25 procent rynku? Palaczy nie ubędzie. Będą szukać tańszych rozwiązań - twierdzą producenci i dystrybutorzy.
Po tej decyzji podrożeje wódka i papierosy Posłowie nie zgodzili się na 10-proc. wzrost akcyzy na piwo.
Piechociński idzie na wojnę. W sprawie... Minister gospodarki uważa, że podwyższenie akcyzy na tytoń i papierosy będzie niekorzystne dla budżetu państwa.
Papierosy bez akcyzy za 11 mln zł W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Policja zabezpieczyła także około 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy.
bESpDvnS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)