Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zjednoczenie prawicy. Jarosław Kaczyński zdradza szczegóły rozmowy z Ziobrą

0
Podziel się:

Jest szansa, że partie dogadają się jeszcze w tym tygodniu.

Zbigniew Ziobro musi liczyć się z prezesem PiS
Zbigniew Ziobro musi liczyć się z prezesem PiS (Witold Rozbicki/REPORTER)
bFelWCfF

Jarosław Kaczyński uchylił rąbka tajemnicy w kwestii wczorajszego spotkania z liderem Solidarnej Polski. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w sobotę jego partia przedstawi propozycję dotycząca wspólnego startu w wyborach ugrupowań prawicowych. Liczy, że dojdzie do porozumienia ze Zbigniewem Ziobrą. Za powstaniem _ bloku prawicowego _ opowiada się Jarosław Gowin.

[Aktualizacja godzina 18:42]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział dziś, że jego rozmowa z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą była rzeczowa. Jak dodał, wynikało z niej, że wszystko idzie w dobrym kierunku, choć lider SP na zakończenie postawił zaporowe warunki.

bFelWCfH

Do rozmowy Kaczyńskiego i Ziobry dotyczącej współpracy PiS i SP doszło wczoraj wieczorem. Prezes PiS przedstawił przebieg poniedziałkowego spotkania z Ziobrą; zaprzeczył informacjom medialnym, że zakończyło się ono fiaskiem. - _ Tę informację usłyszałem ze zdumieniem _ - zaznaczył.

_ - Przedstawiłem Zbigniewowi Ziobro nasze propozycje, odżegnując się od elementów rozliczeń, czy odwetu. Propozycje były konkretne, pozwalały zachować pozycję zarówno Zbigniewowi Ziobro, jak wszystkim istotnym członkom jego ugrupowania _ - powiedział Kaczyński.

_ - To były propozycje na poziomie wyborów parlamentarnych, wyborów samorządowych, kandydatów na prezydentów miast _ - dodał. Środowisko Solidarnej Polski miało, według tych propozycji, gwarancje dalszego trwania - przekonywał prezes PiS.

Jak zapewnił, Prawo i Sprawiedliwość nie stawiało też żadnych warunków personalnych, np. dotyczących nieobecności na listach wyborczych b. europosła SP Jacka Kurskiego. _ - Jesteśmy gotowi o wszystkim zapomnieć i dać każdemu jakąś szansę, zostało to wyraźnie powiedziane _ - podkreślił Kaczyński. _ Jeżeli były rozmowy, że coś się może nie udać, to dotyczyło to niektórych proponowanych przez Solidarną Polskę kandydatów na prezydentów miast _ - dodał.

bFelWCfN

Według prezesa PiS rozmowa z Ziobrą _ była bardzo rzeczowa _ i wynikało z niej, że _ wszystko idzie w dobrym kierunku _. - _ Na pożegnanie Zbigniew Ziobro wręczył mi uchwalę zarządu Solidarnej Polski, zawierającą warunki mające charakter zaporowy _ - przyznał prezes PiS. _ Powiedziałem, że to jest nierealne _ - dodał.

Kaczyński nie chciał powiedzieć, jakie to były warunki. Liczy bowiem na dalsze rozmowy. Powiedział jedynie, że były w nich zawarte _ daleko posunięte roszczenia _. _ - Sprowadzałoby się to do tego, że wszystkie karty byłyby nie w naszym ręku, ale w ręku naszego kolegi. Tych postulatów było wiele i dotyczyły zarówno wyborów samorządowych, jak i parlamentarnych _ - powiedział.

Według Kaczyńskiego w dokumencie dostarczonym PiS przez Solidarną Polskę znalazła się informacja, że Ziobro nie zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2015 roku.

Kaczyński uważa, że mimo wszystko istnieją podstawy do kontynuowania rozmów. _ - Jesteśmy gotowi zawrzeć bardzo ogólne, wstępne porozumienie zarówno z partią Jarosława Gowina, jak i z partią Zbigniewa Ziobro _ - powiedział lider PiS. _ Ale musi to być w granicach rozsądku i musi być później doprecyzowane _ - dodał.

bFelWCfO

Rozmowy Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą mają być kontynuowane być może już w jutro. - _ Wszystko jest do dyskusji, problem tylko w tym, by tak, jak to było w czasach AWS, zacząć od aktu dobrej woli _ - zaznaczył prezes PiS.

W poniedziałek, bezpośrednio po spotkaniu z Kaczyńskim Ziobro powiedział PAP, że docenia fakt, iż doszło do tej rozmowy.

_ - Przyjmuję z satysfakcją, że doszło do ciekawej rozmowy. Zgodziliśmy się co do diagnozy stanu państwa pod fatalnymi rządami premiera Donald Tuska _ - mówił szef SP.

Poinformował, że otrzymał od lidera PiS _ pewne propozycje _, ale nie chciał ich upubliczniać.

bFelWCfP

W komunikacie Solidarnej Polski po spotkaniu podkreślono, że prezydium partii upoważniło Ziobrę _ do kontynuowania rozmów z PiS-em, ale też z innymi środowiskami politycznymi _.

Kiedy porozumienie?

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś, że ma nadzieję, że Prawu i Sprawiedliwości uda się w najbliższych dniach porozumieć z Zbigniewem Ziobrą, liderem SP.

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział, że rozmowy z PiS będą kontynuowane do końca tygodnia. Jednak - zaznaczył - jeśli Kaczyński nie złoży SP pisemnego zobowiązania, to partia Ziobry nie weźmie udziału w zjednoczeniowym kongresie prawicy. O możliwości zorganizowania wspólnego kongresu przed wyborami samorządowymi mówili pod koniec czerwca politycy PiS.

bFelWCfQ

Z kolei Błaszczak podkreśla: _ Ważne jest to, żeby wokół PiS powstała lista - Prawa i Sprawiedliwości, która spowoduje, że zwycięstwo będzie na tyle wyraźne, by PiS mogło samodzielnie rządzić _. Ocenia, że _ wszystko jest w rękach Zbigniewa Ziobry _. _ - Mam nadzieję, że Ziobro przesunie swoje ambicje na dalszy plan _ - dodał.

Jeśli jednak Ziobro postawi na realizację _ własnych interesów _ - mówił Błaszczak - to _ z pewnością jakąś nagrodę od Donalda Tuska otrzyma _. Według Błaszczaka premier liczy na to, że partie prawicowe będą startować w wyborach samodzielnie.

Błaszczak wyraził nadzieję, że Ziobro _ wróci do rzeczywistości _, a także, że _ realnie patrzy na to, co wokół nas się dzieje _. Dodał, że Ziobro powinien _ patrzeć na wyniki wyborcze, pamiętać o proporcjach, jakie wskazali wyborcy i o tym, jaką siłę przedstawia sobą konkretna partia. _

_ _

Z kolei Jarosław Gowin, lider Polski Razem, podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że najważniejsze jest to, by powstał jak najszerszy blok prawicowy. - _ Kongres może poczekać _ - ocenił.

Kaczyński w niedawnej rozmowie z internetową telewizją PiS mówił o potrzebie konsolidacji partii prawicowych. _ - Jesteśmy za konsolidacją i ta ręka na pewno zostanie wyciągnięta i to już niedługo. Natomiast na pewno nie zgodzimy się na stworzenie takiego mechanizmu, który już przed wyborami może bardzo szkodzić, a który po wyborach, w razie sukcesu, może uniemożliwić rządzenie. Bo to rządzenie będzie bardzo trudne, wśród potężnego ataku. Bo ten system będzie się bronił _ - zaznaczył prezes PiS.

Do formułowanych publicznie zachęt dotyczących jednoczenia się prawicy odniósł się też lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki. _ - Nie jesteśmy zainteresowani propozycjami PiS, szczególnie tymi dotyczącymi utworzenia "AWS bis". Wiemy jakie warunki Kaczyński przedstawił Ziobrze. To było żądanie całkowitej bezwarunkowej kapitulacji. To nie dla nas, nie podłożymy głowy pod pisowski topór _ - mówił Winnicki.

Pytany, czy RN prowadzi rozmowy z innymi partiami ws. wyborów samorządowych, Winnicki powiedział, że takie spotkania są prowadzone, ale nie może o nich mówić. _ - Mogę powiedzieć jedynie, że bliżej nam do współpracy z SP niż z Gowinem _ - zaznaczył. Zastrzegł, że zależy mu jednak na promowaniu marki Ruchu Narodowego, a nie _ wtopieniu się w inną partię _

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński spotkał się z Ziobrą. Zjednoczą prawicę? Jarosław Kaczyński rozmawiał już z szefem _ Solidarności _ i liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. Z dala od kamer.
Ziobro nie wystartuje w tych wyborach. Dlaczego? Lider Solidarnej Polski chce powalczyć o urząd prezydenta.
Ziobro pewny swego. _ Rozwijamy sztandary _ W wyborach do PE jego partia zyskała 3,98 proc. głosów.
Solidarna Polska bez Dorna i Górskiego Decyzja dwóch posłów zaważyła o losach tego niewielkiego klubu.
bFelWCgi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)