Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korea południowa
21.08.2014 20:41

Zjednoczenie Korei. Wyprawa rowerowa w intencji sprawy

Uczestnicy wyprawy, którzy wyruszyli z Berlina, w czwartek wieczorem dotarli do Warszawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ricardo Romano/Flickr)

15 tys. km w ciągu 100 dni mają przejechać uczestnicy wyprawy rowerowej z Berlina do Seulu zorganizowanej w intencji zjednoczenia Korei Południowej i Północnej. Uczestnicy wyprawy, którzy wyruszyli z Berlina, dziś wieczorem dotarli do Warszawy.

Organizatorem wyprawy jest najstarszy południowokoreański dziennik _ Chosun Ilbo _. Kilkunastoosobowa grupa rowerzystów wyruszyła z Berlina 15 sierpnia, czyli w dniu Święta Niepodległości Korei Południowej. Uczestnicy rowerowego maratonu chcą pokonać w sumie 15 tys. km i przejechać przez kilka krajów w Europie i Azji, m.in: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Kazachstan, Mongolię i Chiny.

_ Hasło przewodnie wyprawy "Jedna Korea - Nowa Eurazja" wskazuje, że zmiana sytuacji na półwyspie koreańskim i zjednoczenie Korei Północnej i Południowej oznaczałoby zmianę dla całej Eurazji i zanikanie podziałów na tym największym na świecie kontynencie _ - powiedziała PAP pilotka koreańskiej wyprawy w Polsce Karolina Sokołowska.

Jak dodała, uczestnicy wyprawy wyruszyli z Berlina, który _ kiedyś też był podzielony, tak jak teraz Korea, a teraz jest symbolem zjednoczenia Niemiec _.

W Warszawie rowerzyści spędzą dwa dni. W piątek wybiorą się na zwiedzanie Warszawy, wieczorem na uroczystej kolacji spotkają się z ambasadorem Korei Południowej w Polsce.

Podczas przejazdu przez Polskę Koreańczycy mieli okazję spróbować polskiej kuchni. _ Bardzo smakują im surówki, szczególnie z białej kapusty _ - powiedział Sokołowska.

Z Berlina do Warszawy wyruszyło 15 osób. Część z nich w Polsce kończy swoją podróż, a 7 pojedzie aż do samego Seulu. Oficjalnym liderem wyprawy jest koreański himalaista Kim Chang-Ho, który skompletował Koronę Himalajów i Karakorum w 7 lat, 10 miesięcy i sześć dni, bijąc rekord Jerzego Kukuczki.

_ Myślę, że przejazd ma symboliczne znaczenie, może dzięki tej wyprawie o sprawie podziału Korei zacznie mówić się na świecie więcej _ - powiedziała Sokołowska.

Zaznaczyła, że rozpoczęcie wyprawy zbiegło się z wizytą w Korei Południowej papieża Franciszka, który apelował w Seulu do Koreańczyków z Południa i Północy, aby odrzucili podziały i wzajemnie sobie przebaczyli.

Czytaj więcej w Money.pl
Ebola w Niemczech i w Belgii? Fałszywy... Chora powiedziała wezwanym ratownikom medycznym, że podczas niedawnego pobytu w Nigerii kontaktowała się z osobami zarażonymi Ebolą, i taką możliwą przyczynę jej stanu przyjęła wstępnie załoga karetki.
Po wizycie papieża Korea zaczyna manewry Korea Północna grozi przeprowadzeniem ataków prewencyjnych, bo uznaje ćwiczenia za wstęp do wojny nuklearnej.
Merkel wzywa Putina: Powstrzymaj wojsko Niemiecka kanclerz wezwała prezydenta Rosji do podjęcia działań przyczyniających się do zmniejszenia napięcia, a przede wszystkim do powstrzymania strumienia sprzętu wojskowego.
Tagi: korea południowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz