Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjednoczenie Cypru nadal możliwe? Spotkanie na szczycie

0
Podziel się:

Będzie to pierwsze formalne spotkanie cypryjskich przywódców od połowy 2012 roku.

Zjednoczenie Cypru nadal możliwe? Spotkanie na szczycie
(European People's Party/CC/Wikimedia)

Prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Anastasiadis (na zdjęciu) i przywódca Republiki Tureckiej Cypru Północnego (TRNC) Dervis Eroglu spotkają się 11 lutego w ramach wznowionych rozmów o zjednoczeniu wyspy - podała ONZ.

Do spotkania dojdzie na tzw. zielonej linii, czyli linii podziału wyspy, w strefie kontrolowanej przez wojska pokojowe Narodów Zjednoczonych.

Będzie to pierwsze formalne spotkanie cypryjskich przywódców od połowy 2012 roku, gdy negocjacje na temat zakończenia podziału Cypru znalazły się w impasie. Wcześniej obie strony powiadomiły, że zaakceptowały wspólne oświadczenie określające ramy przyszłych negocjacji.

Ostatnia faza negocjacji została zawieszona przez stronę turecką w lipcu 2012 roku, kiedy Republika Cypryjska objęła przewodnictwo w UE. Turcja, która uważa Republikę Cypryjską za nielegalną, odmówiła w tym czasie jakichkolwiek kontaktów z Grekami cypryjskimi także na forum Unii.

Cypr północny oderwał się od Republiki Cypryjskiej w wyniku interwencji armii tureckiej w 1974 r., kiedy grecko-cypryjscy nacjonaliści w porozumieniu z juntą wojskową w Atenach obalili pierwszego prezydenta niezależnej Republiki Cypryjskiej, prawosławnego arcybiskupa Makariosa.

Samozwańczy rząd Nikosa Samsona trwał tylko kilka dni, po których do władzy powrócił legalnie wybrany Makarios, ale podział wyspy okazał się trwalszy.

Prowadzone od lat pod auspicjami ONZ negocjacje w sprawie zjednoczenia Cypru nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów. Między Republiką Cypryjską a Turcją, które od 1974 r. są w stanie wojny, obowiązuje zawieszenie broni. Państwa te nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjednoczenie Cypru. Kiedy początek rozmów? - _ Przekonanie obu stron, aby wreszcie zasiadły do stołu negocjacyjnego, wymagało sporego wysiłku _ - powiedział asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland.
75 ofiar śmiertelnych walk. Dramat Polaków Do kolejnych krwawych starć i spalenia ponad 30 domów doszło w rejonie miejscowości Mbaiki, odległej o około 100 km od miasta Boda.
"Syryjski reżim nie chce negocjować" - _ Jesteśmy oburzeni na reżim za posługiwanie się strategią poddajcie się albo umrzecie z głodu _ - tłumaczą Przyjaciele Syrii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)