Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet sędziowski
25.05.2007 15:27

Ziobro za ograniczeniem immunitetu sędziów

Skoro nie można ograniczyć samych immunitetów sędziów, to należy przyspieszyć ich uchylanie - uważa minister Ziobro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Radoław Pietruszka)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że sędziowie i prokuratorzy cieszą się w Polsce uprzywilejowaną sytuacją, jeśli chodzi o odpowiedzialność karną. Z tego powodu szef resortu opowiada się za ograniczeniem ich immunitetów.

"To tworzy sytuację, że są równi i równiejsi" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. Dodał, że jeśli nie można ograniczyć samych immunitetów, należy choć przyspieszyć ich uchylanie.

Zdaniem ministra sprawiedliwości immunitet sędziów chroni ich zbyt mocno, a postępowania mające doprowadzić do pociągnięcia ich do odpowiedzialności są za bardzo przedłużane. Dzięki nowelizacji sprawy o odebranie immunitetu sędziom i prokuratorom będą toczyć się szybciej - argumentował minister.

Zbigniew Ziobro dodał, że w wielu państwach Europy nie ma instytucji immunitetu sędziowskiego, a ten polski "jest najbardziej rozrośnięty".

W czwartek Sejm znowelizował prawo o ustroju sądów powszechnych, wprowadzając m.in. nakaz rozpatrywania w 24 godziny przez sąd dyscyplinarny prokuratorskiego wniosku o zgodę na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za poważne przestępstwa. Będzie to możliwe wówczas gdy zatrzymany sędzia będzie podejrzany o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą więzienia do lat ośmiu. W takiej sytuacji prokurator zgłosi wniosek o zastosowanie aresztowania tymczasowego.

Wczoraj w Sejmie zmiany te podzieliły posłów. Projekt miał wielu przeciwników, jednak nowelizacja została przegłosowana.

Platforma Obywatelska zapowiada, że zaskarży nowelizację to do Trybunału Konstytucyjnego.

Krajowa rada Sądownicza uważa uchwalone zmiany za niekonstytucyjne, nieuzasadnione, a czasem wręcz niebezpieczne. Uważa, że lepiej byłoby poszerzyć katalog kar dyscyplinarnych.

Tagi: immunitet sędziowski, wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz