Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ryszard kalisz
30.08.2011 15:28

Ziobro: "Pseudoraport" Kalisza

Równie dobrze można było napisać raport bez kosztownego śledztwa - uważa były minister sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

*Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że sprawozdanie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy to _ pseudoraport _ Ryszarda Kalisza (SLD). Były prokurator Dariusz Barski uznał dokument za manipulację. *

Dziś Sejm zapoznał się ze sprawozdaniem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w raporcie były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a były szef ABW Bogdan Święczkowski i były wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne. _ - Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy _ - głosi raport.

Raport formułuje m.in. hipotezę, że Blida po wkroczeniu ABW do jej domu prawdopodobnie nie chciała popełnić samobójstwa, lecz jedynie zakładała możliwość okaleczenia. Niewykluczona jest także - jak zaznaczono - szamotanina między Blidą a agentką ABW odprowadzającą ją do łazienki, gdy ta ostatnia zobaczyła broń w rękach Blidy i _ próbowała ją powstrzymać _.

_ - Pan Kalisz walczył o jedynkę na liście SLD, chciał przypodobać się swoim kolegom i koleżankom z partii (...) i stąd popełnił tego rodzaju pseudodzieło, oparte na manipulacjach i fałszywym oskarżeniu ludzi, którzy robili to co do nich należy, wykonywali obowiązki, jakie nakładała na nich konstytucja, kodeks postępowania karnego i traktowali wszystkich jak równych wobec prawa _ - mówił Ziobro dziennikarzom w Sejmie.

**PRZECZYTAJ WYWIAD MONEY.PL

Przypomniał, że przedstawiciele PiS w komisji śledczej złożyli zdaniem odrębne do raportu, w którym - jak ocenił - _ rzeczowo i konkretne odnieśli się do raportu i zebranego w sprawie materiału dowodowego _. Jak mówił Ziobro, łatwiej byłoby Kaliszowi napisać raport bez sejmowego śledztwa, bo _ przecież wszyscy prokuratorzy, którzy zeznawali stwierdzili, że nikt na nich nie naciskał _. _ Wszyscy prokuratorzy stwierdzili, że był poważny materiał dowodowy, który uzasadniał postawienie zarzutów Barbarze Blidzie _ - zauważył Ziobro.

Pytany o ewentualny wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu, Ziobro powiedział, że ma nadzieję, że inicjatorzy _ nie wymiękną _. _ - Dla mnie byłaby to okazja do pokazania ciemnej strony mocy; zderzenia dwóch światów - świata korupcji i świata, który chciał z tą korupcją walczyć _ - powiedział.

W ocenie byłego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, raport przygotowany przez Kalisza napisany jest według tezy, a jeśli - jak mówił - _ coś nie zgadza się z przyjętą uprzednio tezą, zostaje pominięte w raporcie _.

_ - Raport ten jest sprzeczny nie tylko z ustaleniami samej komisji śledczej, ale z ustaleniami prokuratury, z ustaleniami niezawisłego sądu _ - przekonywał Barski. Przypomniał, że _ zapadł wyrok skazujący jednego z bohaterów tamtej sprawy (afery węglowej), który został zatrzymany w tym samym czasie co Barbara Blida _. _ Sąd skazał go za korupcję w oparciu o zeznania Barbary Kmiecik, które komisja kwestionuje _ - dodał.

_ - Raport w ogóle nie odnosi się do decyzji prokuratury. Jeśli pan Kalisz nie zgadza się z nimi, dlaczego się w ogóle do nich nie odniósł? Traktuje je jako nieistniejące. Podobnie traktuje jako nieistniejące decyzje niezawisłych sądów, które aresztowały wówczas osoby _ - mówił Barski. _ Kiedy doszło do tej tragedii, sąd merytorycznie rozpoznawał tę sprawę i stosował najsurowsze środki zapobiegawcze, tego nie ma w raporcie pana Kalisza _ - dodał.

Według Barskiego w raporcie Kalisza _ nie ma nic poza tezą, którą postawił i którą udowadniał _. _ - Prościej byłoby dla pana Kalisza, gdyby tę tezę postawił w momencie powołania komisji śledczej, wówczas byłoby taniej dla podatnika i byłoby mu łatwiej przedstawić takie a nie inne ustalenia _ - powiedział. W opinii byłego prokuratora krajowego, ustalenia raportu autorstwa szefa komisji pozostają _ w sprzeczności z ustaleniami jego własnej komisji _.

_ - To jest manipulacja, którą spotykamy jako prawnicy w pismach procesowych stron. Dokonuje się pewnej manipulacji, pisze się tylko to, co nam odpowiada, a wszystko inne pozostaje milczeniem _ - podkreślił Barski. _ - Raport Kalisza kompromituje go jako prawnika _ - mówił.

Barski, który jest _ dwójką _ na sejmowej liście kandydatów PiS w Łodzi pytany był dlaczego zdecydował się na kandydowanie do Sejmu. _ - Całe moje życie zawodowe związane było ze służbą państwu. Uważam, że wykorzystanie tego doświadczenia byłoby najpożyteczniejsze w Sejmie, gdzie tworzy się ustawy i którego główną funkcją jest funkcja kontrolna władzy wykonawczej _ - odparł. Jak zapewnił, posiada _ właściwe walory, doświadczenie zawodowe i przygotowanie do tego, by wykonywać funkcję kontrolną i włączyć się aktywnie w działania ustawodawcze w Sejmie _.

Czytaj więcej na temat raportu Kalisza w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t130669.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kalisz;interpretuje;prawo;na;swoj;uzytek,1,0,851201.html) "Kalisz interpretuje prawo na swój użytek" Beata Kempa uważa, że rząd Jarosława Kaczyńskiego nie łamał prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t141436.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;smierc;blidy;to;nie;powod;do;dowcipow,198,0,850886.html) Tusk: Śmierć Blidy to nie powód do dowcipów - _ Odpowiedź w sprawie odpowiedzialności za śmierć Barbary Blidy, tylko bez głupich dowcipasów, bo to jest za poważna sprawa _ - premier skomentował wypowiedzi Ziobry i Kaczyńskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t141977.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;kalisz;zbija;kapital;na;blidzie,43,0,850731.html) Ziobro: Kalisz zbija kapitał na Blidzie Były minister finansów złożył symboliczny wniosek przeciwko - jak to określił - _ tęczowemu Ryśkowi _.
Tagi: ryszard kalisz, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz