Notowania

Przejdź na
pojednanie
17.08.2012 15:50

Ziobro: przesłanie przypomina list polskich biskupów do niemieckich

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że historia pokaże, że to właściwy krok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przypomina list biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. Polityk wyraził nadzieję, że - podobnie jak w tamtym przypadku - historia pokaże, że przesłanie to właściwy krok.

Ziobro podkreślił, że z wielkim uznaniem i szacunkiem podchodzi do wysiłku Kościoła katolickiego zmierzającego do pojednania między narodem polskim i rosyjskim.

_ - Pamiętamy szlachetną inicjatywę Kościoła katolickiego, która była też piętnowana - odezwę do biskupów niemieckich. I w sposób naturalny to, co uczynił dziś Kościół katolicki wspólnie ze zwierzchnikiem patriarchatu Moskwy i całej Rusi jest gestem, który tamto wydarzenie przypomina _ - powiedział polityk SP.

Wyraził też nadzieję, że historia - tak jak w przypadku tamtego listu - pokaże, że jest to właściwy krok. _ A czas i dobra wola - bo jest potrzebna też z drugiej strony - pokaże, czy owoce będą wcześniej, czy później _ - dodał.

Ziobro ocenił, że podpisany w piątek przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla I dokument ma kilka wymiarów.

_ Po pierwsze wymiar duchowy związany z nawiązaniem ścisłej współpracy między Cerkwią prawosławną a w ogóle Kościołem katolickim, poprzez Kościół polski, w obronie wartości, których dzisiejsza Europa zaczyna się wypierać, wartości chrześcijańskich _ - mówił lider SP. Jego zdaniem _ agresywny wojujący ateizm we współczesnej Europie wymierzony w porządek chrześcijański _ skłania oba Kościoły do nawiązania ściślejszej współpracy.

_ - Drugi aspekt tego dokumentu to pojednanie między Polakami i Rosjanami. Dla nas Polaków niezwykle istotny. Tzn. nasze doświadczenia z Rosją, zwłaszcza Rosją Sowiecką obarczone są bardzo ciężkimi zbrodniami, które dotknęły Polaków _ - powiedział. Podkreślił jednocześnie, że ofiarami sowieckiego totalitaryzmu padali także zwykli Rosjanie, _ co powinno nam pomóc znaleźć ducha pojednania _.

Ziobro zwrócił również uwagę, że cieniem na polsko-rosyjskich relacjach kładzie się sprawa katastrofy smoleńskiej, w której - jak mówił - _ dużo zawiniły oba rządy, rosyjski i polski, nie doprowadzając do pełnego i rzeczywistego wyjaśnienia tej tragedii _.

_ - Nie zmienia to faktu, że my uważamy, iż niezależnie od tego kontekstu pojednanie jest dziś potrzebne w aspekcie religijnym, Cerkwi i Kościoła, oraz w aspekcie narodów polskiego i rosyjskiego _ - zaznaczył.

W podpisanym w piątek dokumencie z przesłaniem Kościołów: katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji do obu narodów zaapelowano o pojednanie Polaków i Rosjan. W przesłaniu zaznaczono, że przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale wyrzeczenie się zemsty i nienawiści oraz włączenie się w budowanie zgody i braterstwa. Wyrażono przekonanie, że trwałe pojednanie, jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o wspólnej przeszłości.

Czytaj więcej w Money.pl
Pojednanie Rosji i Polski nastąpi nieprędko W pojednaniu między polskim Kościołem i rosyjską Cerkwią nie uczestniczy Cerkiew białoruska.
Historyczne wydarzenie. To taka pierwsza wizyta w Polsce Jej kluczowym punktem ma być podpisanie ważnego orędzia.
Tagi: pojednanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz