Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ziobro przed sądem? PE nie sprzeciwił się

0
Podziel się:

Ziobro mówił przed głosowaniem, że oczekuje, iż jego immunitet "zostanie zdjęty".

Ziobro przed sądem? PE nie sprzeciwił się
(Dobuszynski/Reporter)

Parlament Europejski opowiedział się dziś za uchyleniem immunitetu europosła Zbigniewa Ziobry w związku z procesem jaki wytoczył mu Artur Balazs. Ziobro mówił przed głosowaniem, że oczekuje, iż jego immunitet _ zostanie zdjęty _.

Dzięki uchyleniu immunitetu europosła, Ziobro będzie mógł odpowiadać przed sądem w sprawie, którą wytoczył mu były minister rolnictwa.

Komisja prawna PE opowiedziała się za uchyleniem immunitetu lidera Solidarnej Polski. Jak uzasadniono, _ sprawa nie wchodzi w zakres działalności politycznej Ziobry jako posła do Parlamentu Europejskiego, stanowi natomiast działanie o charakterze czysto krajowym _.

_ Postępowanie karne wszczęte przeciwko Ziobrze nie ma związku z jego obecną kadencją posła do PE _ - podkreślono. _ Wniosek przedstawiono w wyniku oskarżenia wzajemnego, a w takim wypadku decyzja o nieuchyleniu immunitetu europosła mogłaby uniemożliwić drugiej stronie prywatnej prowadzenie sprawy sądowej w ramach obrony _ - zaznaczyła komisja.

W oświadczeniu Ziobro napisał, że sam zwrócił się do Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego, a następnie do całej izby PE z żądaniem uchylenia jego immunitetu. Podkreślił, że jest przeciwnikiem immunitetów parlamentarnych. _ Solidarna Polska wystąpi z inicjatywą likwidacji immunitetów przysługujących europosłom _ - zapowiedział.

Jak napisał Ziobro, wniosek Balazsa jest _ całkowicie bezpodstawny i stanowi przyjętą przez niego linię obrony _.

W 2011 roku były minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka Artur Balazs udzielił wywiadu jednemu z portali internetowych, w którym powiedział m.in., że przestrzegał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Ziobrą _ już w czasie, gdy ten ostatni był ministrem sprawiedliwości _.

_ - Nabrałem wtedy przekonania, że prokuratura działająca pod nadzorem Ziobry szukała haków na Jarosława Kaczyńskiego i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Robiła to w sposób tak perfidny, cyniczny, że musiała mieć na to przyzwolenie i zachęty z samej góry. Inaczej nigdy by sobie prokurator na coś takiego nie odważył. Wtedy wiedziałem już, że problem Ziobry prędzej czy później stanie przed Jarosławem Kaczyńskim _ - mówił wówczas Balazs.

W odpowiedzi Ziobro także udzielił wywiadu, w którym zapowiedział wytoczenie procesu cywilnego i karnego byłemu ministrowi rolnictwa. Słowa Balazsa ocenił jako _ konfabulacje i pomówienia _.

_ Balazsowi najwyraźniej pomyliły się role i wydawało się mu, że może sterować pracownikami prokuratury. Starał się bowiem ingerować w śledztwo wobec mafii paliwowej. Chciał, abym odwołał prokuratora, który zajmował się wątkiem niejasnych powiązań jego bądź jego środowiska z mafią paliwową. Kategorycznie mu odmówiłem, doszło do bardzo nieprzyjemnego rozstania _ - oświadczył w wywiadzie Ziobro.

W 2012 roku, po wniesieniu przez Ziobrę sprawy do sądu, Balazs wniósł także prywatne oskarżenie, podkreślając, że słowa byłego ministra sprawiedliwości mogły zdyskredytować go w oczach opinii publicznej lub spowodować spadek zaufania do jego zdolności do prowadzenia działalności politycznej bądź pełnienia funkcji publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin chce ograniczyć biurokrację w UE. Jak? Ograniczenie biurokracji w UE, walka z bezrobociem i kryzysem demograficznym w Europie - to główne punkty programu Polski Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Atak SLD na Brukselę. Kogo wystawią? O miejsce na listach do PE walczy celebrytka Weronika Marczuk, były szef SLD Grzegorz Napieralski, lekkoatletka Anna Jesień i znany amerykanista profesor Longin Pastusiak.
18 mln. Tyle można wydać na kampanię do PE Na każdego wyborcę w okręgu komitet będzie mógł wydać 60 gr. Przy założeniu, że komitet zarejestruje kandydatów we wszystkich okręgach, na kampanię będzie można wydać maksymalnie 18 mln zł.
Dekalog według Zbigniewa Ziobro. "Pierwsze..." Ma się on stać kanwą europrogramu Solidarne Polski, który zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)