Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro poprze Czumę ws. dostępu do zawodów prawniczych

0
Podziel się:

Resort chce dopuścić do zawodu prawnika osoby spoza korporacji.

Ziobro poprze Czumę ws. dostępu do zawodów prawniczych
(PAP/Paweł Kula)

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że będzie popierał każdy projekt ustawy, który absolwentom wydziałów prawa otworzy dostęp do zawodów prawniczych. Wprowadzenie ustawy gwarantującej lepszy dostęp zapowiedział minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Zbigniew Ziobro podkreślił jednak, że choć nie zna szczegółów projektu, obawia się, że pewne propozycje mogą być krokiem wstecz. Wyraził zaniepokojenie, że osoby, które mają tytuł doktora nauk prawnych albo zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski, będą musiały ponownie zdawać egzamin, aby dostać się do zawodów prawnicznych. Były minister sprawiedliwości przypomniał, że pierwszym przełomem w tej sprawie była ustawa z 2005 roku, która już wtedy otwierała dostęp do zawodów prawniczych, ale potem Trybunał Konstytucyjny zahamował ten postęp.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że nowa ustawa o państwowych egzaminach prawniczych ma otworzyć absolwentom wydziałów prawa dostęp do zawodów prawniczych. Jednym z podstawowych założeń projektu jest wprowadzenie stanowiska *doradcy prawnego. *Doradca prawny miałby zajmować się podstawowymi usługami prawniczymi.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dopuścić do zawodu prawnika osoby spoza prawniczych korporacji. Na wykonywanie nowego zawodu doradcy prawnego pozwalałoby jedynie pozytywne zdanie państwowego egzaminu.

Po ukończeniu studiów aspirujący do zawodów prawniczych będą zdawali tylko jeden egzamin, który pozwoli starać się o rozpoczęcie dowolnej aplikacji. Wiceminister Jacek Czaja zaznaczył, że na aplikacje dostawaliby się jedynie ci kandydaci, którzy najlepiej zdadzą państwowy egzamin.

Zdaniem ministra Andrzeja Czumy, zmiany spowodują większa dostępność i zmniejszą ceny usług prawniczych. Minister sprawiedliwości uważa, że nie spowoduje to obniżenia poziomu tych usług, bo zwiększoną ilość kancelarii prawniczych i konkurencyjność między nimi wymusi jakość usług.

_ - Zarazem ceny za usługi prawnicze będą przybierały bardziej rozsądna wysokość _ - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Proponowane zmiany mają wprowadzić elektroniczny system rejestracji kandydatów i możliwość wyboru trzech alternatywnych aplikacji. W momencie niedostania się na pierwszą wybraną aplikację, kandydat automatycznie ubiegałby się o kolejną. Ministerstwo zakłada, że pierwszy państwowy egzamin na nowych zasadach odbędzie się 16 września.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)