Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro i Jurek o alternatywnej polityce europejskiej

0
Podziel się:

Liderzy Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczypospolitej przedstawili dzisiaj na konferencji stanowisko dotyczące polskiej polityki w UE.

Ziobro i Jurek o alternatywnej polityce europejskiej
(PAP/Paweł Supernak)

Zachowanie złotówki, wzmocnienie rynku wewnętrznego, współpraca państw środkowoeuropejskich na forum UE, koordynacja działań unijnych państw zachowujących waluty narodowe - to według Zbigniewa Ziobry i Marka Jurka podstawowe zasady dające _ realną alternatywę _ dla polityki rządu Donalda Tuska.

Liderzy Solidarnej Polski i Prawicy Rzeczypospolitej przedstawili dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej stanowisko dotyczące tego, jak według nich powinna wyglądać polska polityka w Unii Europejskiej.

Impulsem dla wspólnego zaprezentowania przez Ziobro i Jurka poglądów w tej kwestii był zakończony w piątek szczyt UE, na którym 17 państw Eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziło się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna).

Zbigniew Ziobro ocenił, że należy przyjąć inny punkt widzenia i kierunek rozwiązywania problemów w Europie. Lider SP uważa, że _ polski rząd powinien prowadzić w tej sprawie fundamentalnie inną politykę _. _ Nasz krytyczny ogląd decyzji, które docierają do nas z Brukseli, nie opiera się na myśleniu w kategoriach +nie, bo nie+, ale wynika z przekonania, że możliwa jest inna droga, która prowadzi do rozwiązania nabrzmiałych problemów, w jakich znalazła się UE _ - oświadczył.

Marek Jurek przedstawił podstawowe zasady, które - według obu formacji - powinny obowiązywać w polskiej polityce na forum europejskim.

Są to: zachowanie przez Polskę waluty narodowej, gdyż - jak mówił Jurek - jest to konieczny warunek konkurencyjności polskich przedsiębiorstw; wzmocnienie rynku wewnętrznego, bo musimy mieć silny popyt wewnętrzny, by był drugim filarem gospodarki obok eksportu, a z tym wiąże się wzmocnienie polskich rodzin, by były zdolne do dokonywania zakupów i podtrzymywania tym samym popytu wewnętrznego.

Ponadto według Jurka i Ziobry, Polska w UE powinna działać na rzecz silnej współpracy państw regionu Europy Środkowej. _ - A nie - tak jak obecny rząd - dryfować za polityką Niemiec _ - stwierdził Jurek. Nasz kraj - jak mówił - powinien także działać na rzecz tego, by koordynowana była współpraca państw unijnych, które zachowują walutę narodową.

_ - Te zasady, to jest realna alternatywa dla polityki obecnego rządu _ - powiedział. Według niego, obecnie potrzebne jest nie tylko recenzowanie działań obecnego rządu, ale także przedstawiania alternatywy. _ - Polska jak najszybciej musi zawrócić z tej drogi _ - ocenił.

Czytaj w Money.pl

Ziobro i Jurek podkreślali także, że - według nich - do wprowadzenia w życie zobowiązań podjętych przez polski rząd na szczycie UE potrzeba 2/3 głosów posłów w polskim parlamencie. _ - Biorąc pod uwagę arytmetykę głosów - liczba posłów klubu SP oraz posłów PiS - liczę, że tu stanowisko będzie też jednoznaczne - uniemożliwia dziś przeforsowanie przez polski parlament tego rodzaju zobowiązań _ - mówił Ziobro. Przypomniał też, że SP zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku ze szczytem UE.

_ - Z tych informacji, które do nas docierają ze szczytu wynika, że premier Donald Tusk zdecydował się partycypować w zobowiązaniach Grecji, Włoch, krajów jednak należących do znacznie bardziej rozwiniętego obszaru UE. Wynika z tego, że kwoty sięgające nawet do 7 mld euro mielibyśmy przekazywać do właśnie tej wspólnej puli. Nie można się na to zgodzić _ - powiedział lider SP.

Z kolei według Jurka, _ jedną dobrą rzeczą _, którą może jeszcze zrobić premier Donald Tusk, _ to jest apel do państw UE o minimum: zawieszenie wykonywania pakietu klimatyczno-energetycznego _. _ Europy w tej chwili nie stać na spowalnianie wzrostu gospodarczego _ - powiedział lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Podczas sobotniej konferencji Ziobro i Jurek, pytani byli także o ewentualną przyszłą współpracę ich ugrupowań. Jurek ocenił, że _ Zbyszek Ziobro stoi przed ogromną szansą rekonstrukcji polskiej prawicy _. Jak mówił, dzięki działaniu Ziobry, polska prawica odzyska _ młodość, zdolność łączenia ludzi, zdolność koalicyjną, zdolność budowania większości _. Zaznaczył jednocześnie, że inicjatywa Ziobry _ jeszcze jest w fazie przygotowania _.

Jurek zapowiedział, że będzie zachęcał swoją partię do _ udzielania wsparcia tej akcji _. Jednocześnie podkreślił, że oczekuje, iż będą w niej reprezentowane wartości chrześcijańskie. _ I że temu będzie odpowiadać projekt - który, jak sądzę, wyłoni się - ruchu politycznego _ - dodał.

Według Ziobry, wspólna konferencja jest wyrazem _ coraz bardziej intensywnej współpracy _ obu formacji. Lider SP mówił, że ma ogromny szacunek dla Jurka, a w wielu sprawach ich poglądy są bardzo bliskie. _ Ale oczywiście przed nami też pewna praca - chodzi o znalezienie wszystkich tych spraw, które będą nas łączyć w przyszłym naszym działaniu _ - dodał. Jak mówił, polska prawica wymaga nowej jakości przez łączenie różnych środowisk.

Czytaj więcej o Solidarnej Polsce w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t87283.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/marek;jurek;nowym;sprzymierzencem;ziobry;daje;mu;czas,202,0,977866.html) Nowy sprzymierzeniec Ziobry. Daje im czas Szef Prawicy RP Marek Jurek deklaruje, że jeśli Solidarna Polska będzie zainteresowana rekonstruowaniem polskiej prawicy, to możliwa będzie szersza współpraca obu formacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t20789.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzialacze;pis;bronia;ziobry;i;nie;widza;przyszlosci;w;partii,145,0,983697.html) Kaczyński dostał list w obronie Ziobry. Nie chcą "kneblowania ust" _ Nie godzimy się na "łamanie kręgosłupów" wewnątrz partii _ - napisali działacze Prawa i Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/solidarna;polska;chce;konfiskowac;majatki;przestepcow,147,0,981651.html) Ziobryści chcą, żeby było tak, jak we Włoszech Umożliwienie przepadku majątku należącego do przestępcy, jeśli nie udowodni on jego legalnego pochodzenia, przewiduje projekt nowelizacji prawa karnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)