Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
27.02.2007 11:30

Ziobro chce ukrócić wolność prokuratorom

W tym tygodniu Sejm może zająć się zmianami w ustawie o prokuraturze. Dzięki temu Ministerstwo Sprawiedliwości i kierownictwo prokuratur będzie miało większą kontrolę nad śledztwami.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym tygodniu Sejm może zająć się zmianami w ustawie o prokuraturze. Dzięki temu Ministerstwo Sprawiedliwości i kierownictwo prokuratur będzie miało większą kontrolę nad śledztwami - donosi "Gazeta Wyborcza".

Jeśli Sejm uchwali proponowane zmiany przełożony będzie mógł uchylić lub zmienić decyzje prokuratorów. Mowa o kwestiach fundamentalnych w pracy prokuratorów, a mianowicie: czy wszcząć sprawę, jaki postawić zarzut, czy skierować akt oskarżenia do sądu. Obecnie jeśli prokurator nie zgadza się z przełożonym może poprosić o wydanie polecenia na piśmie lub poprosić o odebranie mu sprawy - czytamy w gazecie.

Prokuratorzy boją się, że proponowane zmiany narusza ich niezależność. Stowarzyszenie Prokuratorów skierowało pismo w tej sprawie do ministerstwa.

Inny projekt, który znajduje się w parlamencie pozwala m.in. n przeniesienie prokuratora bez jego zgody do innej prokuratury na 12 miesięcy, a nie tak jak do tej pory tylko na sześć. Możliwa jednak będzie delegacja z wyższą niż dotychczas pensją.

Prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ostrzega w gazecie, że od lat obserwuje się demoralizację prokuratury: naciski na przełożonych, obsadzanie stanowisk ludźmi dyspozycyjnymi i sterowanie prokuraturą przez prokuratora generalnego w konretnych sprawach.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: prokuratura, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz