Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet
16.07.2012 15:35

Ziobro chce ograniczyć immunitety. Będzie projekt

Solidarna Polska niebawem przedstawi projekt zmiany konstytucji zmierzający do likwidacji immunitetów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Andrzej Grygiel)

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział, że niebawem jego ugrupowanie przedstawi projekt zmiany konstytucji zmierzający do likwidacji immunitetów nadużywanych - według SP - przez różne grupy zawodowe: posłów, sędziów i prokuratorów.

_ - Przygotowaliśmy projekt zmiany konstytucji, który zmierza do tego aby zlikwidować nadużywane immunitety przez różne grupy zawodowe _ - powiedział lider Solidarnej Polski. Dodał, że _ immunitety w Polsce są najszersze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej _.

Kwestię immunitetów Ziobro poruszył m.in. w związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi związanymi z prokuratorem prokuratury apelacyjnej w Katowicach, który został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak nietrzeźwy prowadził samochód i próbował uciekać przed policyjnym patrolem. Po wykonaniu czynności, prokurator, którego chroni immunitet, został zwolniony do domu.

Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości nie ma żadnego uzasadnienia, aby immunitety _ mogły służyć właśnie w takim przypadku, kiedy jedzie pijany kompletnie jak bela (...) prokurator _.

_ - Jeśli to robi prokurator i to prokuratury apelacyjnej, prestiżowego wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną, to taki człowiek powinien natychmiast następnego dnia stracić swoją funkcję, stanowisko, i być z całą surowością osądzony _ - powiedział Ziobro. Zastrzegł, że w kwestii tego zajścia nie chce niczego przesądzać, ponieważ nie zna wszystkich faktów, dlatego oczekuje na dokładne zbadanie tej sprawy.

Ziobro dodał, że zmiana w konstytucji powinna dotyczyć wszystkich immunitetów: poselskich, sędziowskich, prokuratorskich. Przekonywał, że immunitety nie powinny chronić przed bandyterką.

_ - Będziemy chcieli w sposób skuteczny doprowadzić do zmiany i też złapać za słowo Platformę Obywatelską; przypomnę (...), że to przecież Platforma Obywatelska kiedyś obiecywała likwidację immunitetu. Doszli do władzy, mają w tej chwili większość, mają prezydenta i jakoś zapomnieli (...). My Solidarna Polska przypomnimy im o ich zobowiązaniach, o ich obietnicach _ - powiedział Ziobro.

Prace nad zmianami w konstytucji mogą - zdaniem Ziobry - rozpocząć się po wakacjach. Projekt prawdopodobnie zostanie zgłoszony w Sejmie przed ich zakończeniem. Jak dodał lider SP, _ będzie to niebawem _.

Tagi: immunitet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz