Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zestrzelony samolot. Unia wreszcie skutecznie wpłynie na Rosję?

0
Podziel się:

Będziemy naciskać na Putina, aby wymógł na prorosyjskich bojownikach umożliwienie śledczym dostępu do miejsca katastrofy - poinformował prezydent Francji.

Zestrzelony samolot. Unia wreszcie skutecznie wpłynie na Rosję?
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)
bESnaBzF

_ Francja, W. Brytania i Niemcy będą naciskać na prezydenta Rosji Władimira Putina, aby wymógł na prorosyjskich bojownikach umożliwienie śledczym dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu _ - poinformował prezydent Francji Francois Hollande.

_ Prezydent rozmawiał rano z Angelą Merkel i Davidem Cameronem _ - poinformowało w oświadczeniu biuro Hollande'a.

_ Zgodzili się zażądać od Władimira Putina zapewnień, że ukraińscy separatyści dopuszczą bez przeszkód śledczych i służby ratunkowe do miejsca katastrofy MH17 (numer lotu malezyjskiego samolotu), aby ci mogli dokończyć swoją misję _ - podkreślił prezydent Francji w oświadczeniu.

bESnaBzH

Zapowiedział jednocześnie podjęcie odpowiednich kroków w przypadku braku reakcji Moskwy na apel Paryża, Londynu i Berlina.

_ Jeżeli Rosja nie podejmie odpowiednich kroków, wtedy UE zastosuje w konsekwencji odpowiednie kroki na wtorkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych _ - zapowiedział Hollande.

Wcześniej szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond zapowiedział, że Londyn będzie przekonywać pozostałe państwa UE do nałożenia na Rosję większych sankcji w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Zaznaczył, że dotychczasowe informacje wyraźnie wskazują, że samolot został zestrzelony z terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, a sam pocisk rakietowy został prawie na pewno dostarczony przez Rosję.

bESnaBzN

Tymczasem Kijów w niedzielę ostrzegał, że ukraińskie ekipy ratownicze nadal mają problemy z zabezpieczeniem miejsca katastrofy zestrzelonego malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na terenach opanowanych przez walczących z władzami prorosyjskich bojowników na wschodzie kraju.

Ukraińskie media donoszą w niedzielę, że tzw. wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin oświadczył, że międzynarodowi eksperci zostaną dopuszczeni w miejsce tragedii tylko wówczas, gdy Kijów przerwie operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom.

Samolot Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze, odpaloną z terytorium znajdującego się pod kontrolą antyukraińskich bojowników w czwartek. Boeing 777 spadł w okolicach miejscowości Sniżne, na wschód od miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim.

Czytaj więcej w Money.pl
W. Brytania chce mocnego nacisku na Rosję Wielka Brytania będzie przekonywać pozostałe państwa UE do nałożenia na Rosję większych sankcji w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu.
Jaceniuk apeluje do Zachodu: Potrzebujemy broni _ Sami nie poradzimy sobie z tą sytuacją. Nie jesteśmy tak silni. _ - podkreślił szef ukraińskiego rządu. W dzisiejszych walkach zginęło ośmiu ukraińskich wojskowych, a 50 zostało rannych.
Zdaniem eksperta OSW Adama Eberhardta, po katastrofie wzrośnie presja na ukraińskie władze, by wstrzymać operację wojskową na wschodzie kraju.
bESnaBAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)