Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła dokładne miejsce, skąd wystrzelona została rakieta, która strąciła malezyjski samolot z prawie 300 osobami na pokładzie - oświadczył szef kontrwywiadu SBU Witalij Najda.
Aktualizacja 19:02
_ - Wstępne materiały śledztwa wskazują, że rakietę wystrzelono z okolic miejscowości Sniżne, która kontrolowana jest przez terrorystów. Znamy dokładne miejsce wystrzału, ale w interesie śledztwa nie informujemy o tym. Pracujemy nad tym, żeby dotrzeć do tego miejsca i zabezpieczyć dowody, ale trwają tam działania bojowe _ - powiedział na briefingu prasowym.
Sniżne znajduje się na zachód od miasta Torez w obwodzie donieckim. Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych spadł na ziemię między tymi dwoma punktami.
Najda oświadczył, że rakietę wystrzelili rosyjscy specjaliści wojskowi kierowani przez osobę o pseudonimie Miner, a rozkaz jej odpalenia wydał przywódca grupy bojowników kontrolujących miasto Gorłówka, obywatel Rosji Igor Biezler.
_ - Rosja zobowiązana jest do przekazania nam nazwisk ludzi, którzy zaangażowani są w odpalenie rakiety. Domagamy się możliwości przesłuchania członków ekipy (obsługi zestawu, z którego odpalono pocisk) rosyjskich wojskowych, którzy tego dokonali _ - powiedział.
Zdaniem SBU do obsługi zestawu Buk-M1, z którego miano strzelać, potrzeba trzech osób. _ - Wiemy, że wraz z zestawem przybyło na Ukrainę trzech rosyjskich wojskowych _ - podkreślił Najda.
Poinformował, że wczoraj, dzień po tragedii malezyjskiego samolotu, Buk-M1 został wywieziony z Ukrainy przez obwód ługański i odjechał w kierunku rosyjskiej miejscowości Wiernieje Oriechowo. Wyjaśnił, że ukraińskie służby udokumentowały przejazd przez granicę z Rosją dwóch samochodów ciężarowych, z których jeden przewoził zestaw Buk z czterema rakietami, a drugi - z trzema.
_ - Oznacza to, że jedna rakieta została wykorzystana. Wiemy dokładnie, że członkami ekipy tego zestawu byli obywatele Rosji. Wiemy dokładnie, że Federacja Rosyjska stara się ukryć swój udział w akcie terrorystycznym na niebie nad Ukrainą _ - oświadczył szef kontrwywiadu SBU.
Najda poinformował, że Ukraina przekazała informacje na temat zestrzelenia malezyjskiego samolotu zainteresowanym stronom, w tym FBI. Podkreślił, że SBU nie ma wątpliwości, że bojownicy wiedzieli, że ostrzeliwują samolot pasażerski.
Żeby zestrzelić samolot pasażerski, potrzeba profesjonalistów, a nie grupy _ pijanych goryli _- powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk niemieckiej gazecie _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _.
- _ Potrzebny jest bardo profesjonalny personel, żeby znaleźć cele i odpalić tę rakietę. Możliwe, że ci ludzie przybyli z Rosji _- oświadczył, podkreślając, że zestawu rakietowego nie mogliby obsłużyć _ pijani goryle _.
Samolot malezyjskich linii Malaysia Airlines spadł w czwartek na wschodzie Ukrainy. Zginęło wszystkie 298 osób na pokładzie. Maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona pociskiem rakietowym, odpalonym z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów.
Nie ma Polaków na liście pasażerów
Linie Malaysia Airlines podały pełną listę narodowości ofiar katastrofy Boeinga 777 nad wschodnią Ukrainą. Nie ma na niej polskich obywateli.
Z komunikatu na stronie internetowej linii wynika, że w katastrofie zginęło najwięcej Holendrów - 193, oraz Malezyjczyków - 43. Ponadto śmierć poniosło 27 Australijczyków, 12 obywateli Indonezji, 10 - Wielkiej Brytanii, po 4 Niemców i Belgów, 3 Filipińczyków oraz po 1 osobie z Nowej Zelandii i Kanady. Łącznie 298 osób.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ratownicy pracują pod lufami karabinów _ Terroryści prowadzą także poszukiwania dużych samochodów transportowych, by wywieźć szczątki samolotu do Rosji _ - alarmuje Kijów. | |
Putin i Merkel porozumieli się ws. samolotu Kanclerz Niemiec zaapelowała do prezydenta Rosji, aby użył swych wpływów na prorosyjskich separatystów w celu osiągnięcia zawieszenia broni na Ukrainie. | |
Ilu delegatów na konferencję o AIDS zginęło? Wcześniej media donosiły o co najmniej 100 uczestnikach wydarzenia. |