Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmigus dyngus
24.04.2011 06:16

"Zero tolerancji" w lany poniedziałek

Policjanci zapowiadają, że w lany poniedziałek nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy przekroczą granicę tradycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafalolechowski/Dreamstime)

*Policjanci zapowiadają, że w lany poniedziałek nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy przekroczą granicę tradycji. Chuliganów karać będą mandatami lub skierują wnioski o ukaranie do sądów. *

_ - Szanujemy tradycję, ale nie można przekraczać pewnych granic. Kubeł wody wylany na głowę przypadkowej osoby, która sobie tego nie życzy, nie jest tradycją, tylko chuligańskim wybrykiem. Na takie zachowania będziemy zwracać szczególną uwagę _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany jest przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest jednak jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje - śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny _ okup _. Przemoczona odzież i mokre włosy miały świadczyć o powodzeniu panny.

W ostatnich latach zwyczaj oblewania wodą nabrał, szczególnie w miastach, zupełnie innego charakteru. Były przypadki, gdy młodzi ludzie wiadrami wody oblewali nie tylko przechodniów, ale też jadące ulicą samochody - powodując realne zagrożenie wypadkami.

W lany poniedziałek policjanci będą sprawdzać miejsca, gdzie może dochodzić do takich wybryków - m.in. parki, osiedla. Ci, którzy przekroczą granice dobrej zabawy, będą karani mandatami lub wnioskami do sądów o wyznaczenie kary.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/160/137888_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/wielkanoc-de-luxe-roberta-sowy-0-816469.html) Wielkanoc de luxe Roberta Sowy Stek kobe, przepiórcze jaja faszerowane czarnym kawiorem i pasztet z gęsich wątróbek - zobacz wielkanocne przepisy najlepszego polskiego kucharza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t93675.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkanocny;indeks;money;pl;stac;nas;na;8075;jajek,183,0,814519.html) Wielkanocny indeks Money.pl: Stać nas na 8075 jajek To dwanaście razy więcej niż w połowie lat 50. ubiegłego wieku i ponad trzy razy tyle co w 1995 roku.
Tagi: śmigus dyngus, chuligan, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz