Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski ogłasza decyzję w sprawie pomnika smoleńskiego

0
Podziel się:

Termin rozstrzygnięcia konkursu na projekt monumentu, minister przesunął na koniec marca. Jest już ponad stu chętnych.

Zdrojewski ogłasza decyzję w sprawie pomnika smoleńskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFexpcGd

Do końca marca rozstrzygnięty zostanie konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Do 16 stycznia przedłużono termin nadsyłania prac konkursowych na pomnik w Smoleńsku - przypomniał w Salonie Politycznym radiowej Trójki minister Zdrojewski. Wyjaśnił, że zmiana terminu nastąpiła na skutek życzeń artystów. _ Mamy bardzo dużo zgłoszeń, ponad stu artystów - dodał . _

_ _

bFexpcGf

Konkurs dotyczy opracowania koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.

_ _

Zmiana terminu przyjmowania prac i rozstrzygnięcia konkursu wzięła się z potrzeby ustalenia dokładnej lokalizacji pomnika w Smoleńsku_ . Wszyscy chcieli, aby pomnik znalazł się w pobliżu kamienia, a ten był dwukrotnie przesunięty z powodu prac technicznych na lotnisku, ale powrócił na swoje miejsce. Konieczne było zatem dokładne określenie lokalizacji, warunków przestrzennych _ - powiedział Zdrojewski.

Minister powiedział jednak, że wmurowanie kamienia węgielnego, co deklaruje także strona rosyjska, nastąpi w drugą rocznicę katastrofy. _ Jest wszystko możliwe, aby tak się stało. Jedna rzecz mnie cieszy: duży udział artystów w konkursie _ - dodał.

bFexpcGl

Zdrojewski zapewnił też, że _ niezależnie, która strona wygra, nikt nie będzie ingerował w decyzje jury _. _ Spory wysiłek włożyłem w to, aby skład konkurs nie budził wątpliwości, żeby byli to przedstawiciele świata artystów, ale z tytułami i doświadczeniem naukowym, po to, aby nie było wyboru przypadkowego _ - mówił minister.

_ Poprosiłem także, aby w składzie konkursu znalazł się reprezentant rodzin. Tak się stało. Jest pani Ewa Komorowska, która ma też doświadczenia z funkcjonowaniem w obszarze kultury. Jestem przekonany, że uzyskamy consensus w tej materii, dobry consensus _ - dodał Zdrojewski.

Według szefa resortu kultury, wynik konkursu na pomnik będzie satysfakcjonujący. _ Choć gwarancji stuprocentowych nie mamy. W konkursie biorą udział artyści, a z artystami, jeśli chodzi o ich pomysły, bardzo różnie bywa. Jestem przekonany jednak, że poziom konkursu będzie wysoki _ - powiedział.

Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.

bFexpcGm

Całość założenia memorialnego pomnika w Smoleńsku ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono _ swobodę wypowiedzi artystycznej _. Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji założenia memorialnego wraz z pomnikiem nie może przekroczyć miliona euro brutto.

W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network. W jury zasiądą: prof. Adam Myjak, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, wdowa po wiceszefie MON, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, prof. Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow, a także sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.

I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w dniach od 7 kwietnia do 6 maja 2012 r. w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Czytaj w Money.pl

bFexpcGG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)