Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdjęcia ze smoleńska
22.10.2012 18:34

Zdjęcia ze Smoleńska. Sprawa trafiła do prokuratury

Praska prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Sprawa zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej trafiła do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga - poinformowała stołeczna prokuratura apelacyjna. Praska prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie.

W czwartek materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej zostały wyłączone z prowadzonego przez prokuraturę wojskową śledztwa dotyczącego tej katastrofy i przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która jednak - z powodu obciążenia innymi postępowaniami - wystąpiła w piątek do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o przekazanie sprawy innej jednostce.

_ - Decyzja jest taka, że materiały zostaną przekazane do praskiej prokuratury _ - powiedział rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur potwierdziła, że wyłączone materiały wpłynęły do tej prokuratury w poniedziałek po południu. _ - Na razie prokurator będzie zapoznawał się z tymi materiałami i na decyzję trzeba poczekać _ - dodała. W ubiegłym tygodniu polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zachowanie takie - zdaniem prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy prokuratury wojskowej - można rozpatrywać przez pryzmat art. 266 Kodeksu karnego.

Przepis ten przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch dla tego, kto wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą.

_ Należy rozważyć, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na ujawnieniu na zagranicznych i krajowych witrynach internetowych fotografii, które zostały uzyskane w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, podczas czynności prowadzonych w Rosji w dniach 10 i 11 kwietnia 2010 r. w sprawie katastrofy smoleńskiej _ - mówił płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Według informacji ABW zdjęcia pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. _ - Po dokonaniu analizy akt śledztwa ustalono, że zdjęcia te nie pochodzą z akt postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej i zostały najprawdopodobniej wykonane przez osoby niebędące obywatelami polskimi, które w związku z katastrofą miały dostęp do czynności wykonywanych na terenie Federacji Rosyjskiej _ - mówił płk Rzepa.

Także rosyjski Komitet Śledczy w zeszłym tygodniu zapewnił, że zdjęcia nie pochodzą z materiałów rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy, nie zostały także wykonane przez jego przedstawicieli.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest wniosek w sprawie zdjęć ze Smoleńska Polska prokuratura wojskowa apeluje do Rosji w sprawie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Drastycze zdjęcia ze Smoleńska. Interwencja Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Antoni Macierewicz oskarża i ujawnia Poseł PiS ogłosił, co było przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem. A to jeszcze nie koniec.
Tagi: zdjęcia ze smoleńska, zdjęcia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz