Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki usa-rosja
20.07.2012 07:50

Zbrojenia w USA. Izba Reprezentantów za przerwaniem współpracy z Rosją

Amerykański Departament Obrony w środę zamówił od Rosjan 33 śmigłowce wielozadaniowe Mi-17, przeznaczone dla armii afgańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA//MC3 Ryan Mayes/US Navy)

Amerykańska Izba Reprezentantów opowiedziała się za przerwaniem współpracy z rosyjskim państwowym przedsiębiorstwem zbrojeniowym Rosoboroneksport, które zaopatruje w broń m.in. reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Poprawkę w ramach głosowanej tego dnia ustawy o budżecie na zbrojenia zgłosił republikański kongresman Jim Moran. Zakazuje ona Pentagonowi podpisywania umów oraz współpracy z Rosoboroneksportem. Za głosowało 407 kongresmanów; przeciw było 5.

Głosowanie odbyło się kilka godzin po tym, jak Rosja wraz z Chinami zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedłożoną przez Zachód rezolucję, która groziła syryjskim władzom sankcjami, jeśli nie przestaną używać broni ciężkiej przeciwko powstańcom i nie wycofają oddziałów z miast.

Amerykański Departament Obrony w środę zamówił od Rosjan 33 śmigłowce wielozadaniowe Mi-17, przeznaczone dla armii afgańskiej. Jednak szacuje się, że Rosja w ubiegłym roku sprzedała Syrii broń, w tym 36 samolotów bojowych, o wartości 1 mld dolarów. Amerykańsko-rosyjski kontrakt na helikoptery i części zamienne opiewa na 640 tys. dolarów.

_ - Myślę, że to dla nas wszystkich dość kłopotliwe, że kupujemy śmigłowce od rosyjskiej firmy, która jest bezpośrednio związana ze śmiercią tysięcy niewinnych syryjskich mężczyzn, kobiet i dzieci _ - powiedział Moran. _ To musi się skończyć _ - podkreślił.

Zdominowana przez republikanów izba przyjęła też zaproponowany przez administrację prezydenta Baracka Obamy budżet obronny na 2013 rok, wyznaczony ostatecznie po różnych cięciach na 608 mld dolarów.

Czytaj więcej o relacjach amerykańsko - rosyjskich w Money.pl
Rosja ostro o wypowiedzi Clinton. Co teraz? Rosyjskie MSZ kategorycznie odrzuciło takie ujęcie problemu syryjskiego, które sugeruje, że Moskwa popiera prezydenta Baszara el-Asada.
Rosja i USA zdecydują o przyszłości tego kraju? Rosyjskie władze stanowczo zaprzeczają medialnym doniesieniom.
Putin grozi Amerykanom. Możliwe restrykcje Prezydent Rosji Kongres wykorzysta śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego przeciw Rosjanom.
Tagi: stosunki usa-rosja, izba reprezentantów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz