Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbrodnie wojenne
06.06.2014 18:15

Zbrodniarz wojenny skazany na 12 lat więzienia

Edin Dżeko został uznany za winnego udziału w egzekucji sześciu jeńców wojennych i dwóch cywilów - powiedział sędzia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kIMDARam/Flickr)

Dawny członek muzułmańskich sił w Bośni i Hercegowinie (BiH) Edin Dżeko, który zbiegł do USA po wojnie w Bośni (1992-95), został skazany przez bośniacki sąd na 12 lat więzienia za zbrodnie popełnione na Chorwatach.

_ - Edin Dżeko został uznany za winnego udziału w egzekucji jeńców wojennych i cywilów _ - oświadczył ogłaszający wyrok sędzia Szaban Maksumić.

42-letni Dżeko, którego USA wydały BiH w grudniu 2011 roku, był członkiem specjalnej jednostki armii bośniackiej, złożonej głównie z Muzułmanów. Specjalny oddział, który nosił nazwę Zulfikar, zaatakował w kwietniu 1993 roku chorwacką wioskę Truszina na południu BiH. Według prokuratury co najmniej 22 chorwackich cywilów i jeńców wojennych zostało zabitych.

Edin Dżeko został uznany za winnego udziału w egzekucji sześciu jeńców wojennych i dwóch cywilów - powiedział sędzia.

W kwietniu roku 2012 bośniacki sąd skazał na karę pięciu i pół roku więzienia pierwszą kobietę, Muzułmankę Raszemę Handanović, za zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Ona również należała w tym czasie do oddziału Zulfikar.

Choć Muzułmanie i Chorwaci byli sojusznikami w wojnie z siłami serbskimi w czasie konfliktu w Bośni, to w latach 1993-1994 w południowej części kraju toczyły się między nimi walki.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta decyzja może zamknąć Chorwacką granicę Komisja Europejska podpisanie umowy granicznej zaplanowała na środę, lecz BiH nawet nie wyznaczyła swego przedstawiciela
Strażacy wyruszyli z pomocą do Bośni Władze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii szacują, że odbudowa zniszczonych przez powódź terenów będzie kosztowała miliardy euro.
Szwajcaria otwiera rynek pracy dla... Rząd w Bernie przekaże temu krajowi również 45 mln franków szwajcarskich (50,93 mln dolarów).
Tagi: zbrodnie wojenne, dżeko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz