Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbrodnia wołyńska podzieliła polityków

0
Podziel się:

Poseł PO Andrzej Halicki powiedział dziś w radiowej Trójce, że jest zażenowany poziomem debaty dotyczącej tej sprawy.

Zbrodnia wołyńska podzieliła polityków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wczoraj Sejm przyjął uchwałę w sprawie zbrodni wołyńskiej bez słowa _ ludobójstwo _. Zamiast tego znalazło się w niej sformułowanie _ czystka etniczna o znamionach ludobójstwa _. O treść uchwały spierały się siły polityczne.

Poseł PO Andrzej Halicki powiedział dziś w radiowej Trójce, że jest zażenowany poziomem debaty dotyczącej tej sprawy. Polityk przyznał, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa. Jednak jego zdaniem treść uchwały, w jakiej została przyjęta, jest właściwa. Halicki dodał, że dokument powinien być przyjęty bez emocji, przez aklamację.

Europoseł Marek Siwiec z Europy Plus przyznał, że patrzył na całą dyskusję ze zdziwieniem. Powiedział, że co jakiś czas posłowie _ odkrywają historię albo chcą pisać historię _. Polityk dodał, że prawda historyczna dotycząca wydarzeń wołyńskich jest powszechnie znana od wielu lat.

Jarosław Kalinowski z PSL podkreślał, że nie zgadza się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, który mówił, że nazwanie w uchwale rzezi wołyńskiej ludobójstwem mogłoby zaszkodzić interesom Ukrainy związanym z Unią Europejską. Jak mówił ludowiec, pojednanie i partnerstwo musi się opierać na prawdzie.

Witold Waszczykowski z PiS stwierdził, że problem jest szerszy. Powiedział, że Polska ma problem z polityką historyczną od wielu lat. Podał przykład, że w traktacie polsko-niemieckim ustalono, że w Niemczech nie ma mniejszości polskiej, bo uważano, że nasz kraj na tym zyska. Waszczykowski dodał, że przez lata próbowaliśmy czasem naginać prawdę historyczną do jakiś politycznych celów. _ - Trzeba od tego odejść _ - skwitował polityk.

Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski, mówił, że jego partia domagała się nazwania rzezi wołyńskiej ludobójstwem. Jak podkreślał, _ nie można budować prawdy, pojednania, współpracy, porozumienia, na przemilczaniu prawdy, a to teraz próbuje robić Platforma Obywatelska. _

Europoseł Wojciech Olejniczak z SLD stwierdził, że dyskusja dotycząca treści uchwały była zbędna. Jak mówił, _ w tej uchwale słowo ludobójstwo, tak jak padło, tak powinno paść, ale bez tej całej otoczki. - Dyskusja, która została wywołana również przez Radosława Sikorskiego jest zupełnie niepotrzebna. _ - dodał Olejniczak.

Od lutego 1943 do lutego 1944 roku nacjonaliści ukraińscy wymordowali na Wołyniu nawet sto tysięcy Polaków. Kulminacja terroru przypadła na lipiec i sierpień 1943 roku.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Jednak "ludobójstwo"? Zapadła ważna decyzja Poprawkę zaproponowaną przez klub Solidarnej Polski poparło 10 posłów, a 9 było przeciw.
Uchwała w tym kształcie to błąd moralny Kaczyński zaznaczył, że media ukraińskie dostrzegły, że polski Sejm przyjął _ miękką wersję uchwały _.
Ukraina zignorowała uroczystości wołyńskie Tylko dziennik Ukraina Mołoda, związany z poprzednim prezydentem Wiktorem Juszczenką, publikuje duży artykuł na temat wydarzeń na Wołyniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)