Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zbrodnia w Katyniu: dziś wyrok w sprawie umorzenia śledztwa

0
Podziel się

Organizacja dokumentująca zbrodnie stalinowskie domaga się odtajnienia postanowienia rosyjskiej prokuratury.

Zbrodnia w Katyniu: dziś wyrok w sprawie umorzenia śledztwa
(Ency/public domain)
bEpVuQIB

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej rozpatrzy dziś apelację Memoriału od orzeczenia Moskiewskiego Sądu Miejskiego, odrzucającego skargę stowarzyszenia na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia.

Memoriał domagał się od Moskiewskiego Sądu Miejskiego uznania za niezgodną z prawem decyzji Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW)
o utajnieniu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku, jakie prowadziła w latach 1990-2004.

Żądał też uznania za niezgodną z prawem decyzji Komisji Międzyresortowej ds. Ochrony Tajemnic Państwowych o utrzymaniu w mocy decyzji GPW, a także późniejszej decyzji Komisji Międzyresortowej o nieodtajnieniu tego dokumentu na wniosek stowarzyszenia.

bEpVuQID

Memoriał - organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie - chciał też, aby sąd uznał za stronę tego postępowania również Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB)
.

FSB, jak wyjaśnił szef sekcji polskiej stowarzyszenia Aleksandr Gurianow, nałożyła klauzulę tajności na niektóre materiały, jakie przekazała GPW na potrzeby śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, a także wykonała ekspertyzę, która określiła, jakie dokumenty całego dochodzenia powinny zostać uznane za zawierające tajemnice państwowe.

W listopadzie 2010 roku Moskiewski Sąd Miejski odrzucił wszystkie wnioski Memoriału w tej sprawie. Postępowanie, które toczyło się od maja 2010 roku, było tajne, gdyż sąd uznał, że w aktach znajdują się materiały niejawne.

bEpVuQIJ

Memoriał ujawnił jednak, że w toku procesu Główna Prokuratura Wojskowa i Komisja Międzyresortowa ds. Ochrony Tajemnic Państwowych wyjaśniły, jak przebiegał proces utajniania. Poinformował też, że postanowienie o umorzeniu śledztwa katyńskiego zostało utajnione przez Główną Prokuraturę Wojskową, a nie Komisję Międzyresortową, jak utrzymywała GPW.

Główna Prokuratura Wojskowa od 2005 roku odmawia Memoriałowi i rodzinom ofiar zbrodni katyńskiej dostępu do tych dokumentów, twierdząc, że zostały one utajnione przez Komisję Międzyresortową ds. Ochrony Tajemnic Państwowych.

Z wniosków dowodowych, jakie w tym procesie składał Memoriał, wynika, że decydującą rolę w utajnieniu postanowienia GPW i samych akt śledztwa katyńskiego odegrała jednak FSB. To ona w 2004 roku na prośbę Głównej Prokuratury Wojskowej wskazała, które materiały w aktach śledztwa zawierają tajemnice państwowe.

Postępowanie to było konsekwencją orzeczenia Sądu Najwyższego Rosji, który w kwietniu roku 2010 uchylił werdykt Moskiewskiego Sądu Miejskiego z grudnia 2009 roku oddalający skargę Memoriału na Komisję Międzyresortową ds. Ochrony Tajemnic Państwowych i skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd. Sąd Najwyższy zaznaczył wówczas, że Moskiewski Sąd Miejski miał obowiązek merytorycznego rozpatrzenia skargi stowarzyszenia.

bEpVuQIK

Sąd ten w grudniu 2009 roku odrzucił zażalenie Memoriału na postępowanie Komisji Międzyresortowej, która, wedle ówczesnej wiedzy stowarzyszenia, w sierpniu 2009 roku bez jakiegokolwiek uzasadnienia odmówiła cofnięcia swojej decyzji z 22 grudnia 2004 roku o utajnieniu postanowienia GPW z 21 września tego samego roku o umorzeniu śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Gurianow liczy się z tym, że także dzisiejsza rozprawa w Sądzie Najwyższym może zostać utajniona.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t94116.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;dostaniemy;od;rosjan;odtajnione;akta;katynskie,104,0,680296.html) Dziś dostaniemy od Rosjan odtajnione akta katyńskie Prezydent Dimitrij Miedwiediew polecił odtajnienie 20 tomów dokumentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t94368.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sad;ustalil;kto;utajnil;katyn;-;ale;zakazal;ujawniac,201,0,679369.html) Sąd ustalił, kto utajnił Katyń - ale zakazał ujawniać Udało się to ustalić moskiewskiemu Sądowi Miejskiemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t94116.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prawnik;rodzin;katynskich;mozliwa;ugoda;z;rosja,119,0,642935.html) Prawnik rodzin katyńskich: Możliwa ugoda z Rosją Skarga katyńska trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
bEpVuQJe
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)