Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbrodnia katyńska, "to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa"

0
Podziel się:

Ważne jest, że Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał mord na polskich oficerach w Katyniu za zbrodnię wojenną, czyli nieulegającą przedawnieniu. Tak do orzeczenia Trybunału odniósł się doradca prezydenta, historyk prof. Tomasz Nałęcz.

Zbrodnia katyńska, "to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa"
(Witold Rozbicki/Reporter)

_ - Dla mnie - jako dla historyka - jest niezwykle ważne, że jednak Trybunał nie uznał tej zbrodni za zbrodnię pospolitą - jak chcieliby tego Rosjanie - tylko za zbrodnię wojenną, czyli nieulegającą przedawnieniu _** - **tak do orzeczenia Trybunału odniósł się doradca prezydenta, historyk prof. Tomasz Nałęcz.

Mówił, że jako historyk byłby bardziej usatysfakcjonowany, gdyby mówiono o zbrodni wojennej, ale o znamionach ludobójstwa. _ - Tak daleko Trybunał nie poszedł, ale dla polskiego historyka nie ulega wątpliwości, że to była zbrodnia wojenna o znamionach ludobójstwa _ - dodał.

Jego zdaniem orzeczenie Trybunału jest krokiem na drodze w szukaniu sprawiedliwości. Podkreślił, że ważne jest ostateczne załatwienie sprawy zbrodni katyńskiej, kłamstwa katyńskiego także na płaszczyźnie prawnej.

_ - Bo na płaszczyźnie relacji międzypaństwowych, relacji politycznych w sprawie Katynia uzyskaliśmy bardzo wiele. Pojawili się w Katyniu prezydent Rosji, premier Rosji, złożyli kwiaty na grobach ofiar, potępili ten mord, ale okazuje się, że jeśli chodzi o dopełnienie tej postawy najwyższych przedstawicieli Rosji z działaniami prawnymi, tutaj pojawiają się kłopoty _ - zaznaczył.

Według Nałęcza nie powinno być takiego pola ws. mordu katyńskiego, na którym by nie zostało powiedziane wszystko i do końca.

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła Trybunałowi współpracy. Ponadto uznał, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji jej ofiar.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie nieludzko traktowali Polaków. Gowin zadowolony Zapadł ważny wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Wyrok Trybunału: Rosja poniżała krewnych ofiar Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu ogłosił wyrok w sprawie Katynia.
Są nowe przecieki w sprawie wyroku za Katyń Skargę do Trybunału złożyło 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 roku, którzy oskarżyli władze Rosji o nierzetelne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)