Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbigniew Ziobro: Jarosław Kaczyński nie ma elementarnej wiedzy na ten temat

0
Podziel się:

Chodzi o fundamentalną zasadę, której nikt o zdrowych zmysłach nie ma prawa kwestionować.

Zbigniew Ziobro: Jarosław Kaczyński nie ma elementarnej wiedzy na ten temat
(EastNews)
bELvfzlx

Lider SP Zbigniew Ziobro wytknął prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że jako premier polskiego rządu nic nie zrobił, by zmienić sytuację Polaków żyjących w Niemczech.

Ziobro odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Kaczyńskiego, który powiedział, że po 1989 r. polskie władze z powodów _ idealistycznych _ nadały mniejszościom narodowym _ daleko idące uprawnienia _, nie dbając o to, by Polacy za granicą mieli podobne. _ Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech _ - mówił prezes PiS w Opolu.

W ocenie lidera Solidarnej Polski Kaczyński, domagając się takich samych uprawnień dla mniejszości niemieckiej w Polsce, jaką ma mniejszość polska w Niemczech, wykazał się brakiem elementarnej wiedzy.

bELvfzlz

_ - Jako były premier powinien wiedzieć, że Polacy w Niemczech niestety nie są traktowani jako mniejszość, a więc nie mają statusu mniejszości i on jako premier polskiego rządu przez dwa lata nie zrobił nic, aby tę sytuację zmienić _ - powiedział w poniedziałek Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak podkreślił, odpowiedzialność za tę _ niedopuszczalną i nie do przyjęcia _ sytuację spoczywa także na obecnym szefie rządu Donaldzie Tusku i szefie MSZ Radosławie Sikorskim, którzy - według Ziobry - chwalą się jedynie doskonałymi kontaktami z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w sprawie Polaków żyjących w Niemczech nic nie robią.

Zdaniem Ziobry prezesowi PiS w tym wypadku zabrakło politycznej inteligencji. Jak dodał, chcąc _ uzupełnić ten brak _ SP proponuje PiS wspólne złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał pod kątem zgodności z konstytucją zapisy ordynacji wyborczej, która pozbawia mniejszości narodowe żyjące w Polsce wymaganego 5-proc. progu wyborczego do Sejmu.

_ - Nie chodzi tutaj o jakiekolwiek myślenie w kategorii rewanżu, bo byłoby to nieuzasadnione i złe. Chodzi o fundamentalną zasadę, której nikt o zdrowych zmysłach nie ma prawa kwestionować. Zgodnie z polską konstytucją równość głosu każdego obywatela jest fundamentem funkcjonowania państwa prawa w Polsce _ - zaznaczył Ziobro.

bELvfzlF
Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą iść razem z posłami PiS. Dlaczego? Głosi tak uchwała przyjęta przez Radę Krajową Solidarnej Polski. Partia Zbigniewa Ziobry zapowiada, że nie weźmie udział w marszu.
Kaczyński krytycznie o mniejszości niemieckiej Prezes PiS nie obawia się, że publiczna krytyka praw mniejszości zostanie uznana za przykład mowy nienawiści.
"Ziobro przed trybunał. Gonienie króliczka" Trybunał Stanu dla dwóch liderów partii opozycyjnych to niepotrzebne zaognianie konfliktu politycznego - twierdzi prof. Nałęcz.
bELvfzma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)