Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbigniew Romaszewski nie żyje

0
Podziel się:

Były wicemarszałek Senatu, członek Trybunału Stanu Zbigniew Romaszewski zmarł w szpitalu, gdzie trafił niecały tydzień temu.

Na zdj. Zbigniew Romaszewski
Na zdj. Zbigniew Romaszewski (AGENCJA SE/East News)
bELbaLKJ

Były wicemarszałek Senatu, członek Trybunału Stanu zmarł w szpitalu, do którego trafił niecały tydzień temu. Miał 74 lata.

aktualizacja: 21:24

O śmierci Zbigniewa Romaszewskiego poinformowała jego córka Agnieszka Romaszewska-Guzy. Jak powiedziała, przyczyną śmierci ojca był masywny udar pnia mózgu. Poinformowała też, że rodzina zgodziła się oddać jego obie nerki do przeszczepu. _ Mamy nadzieję, że uratują komuś życie _ - podkreśliła.

bELbaLKL

Od niedzieli Romaszewski był w stanie śpiączki farmakologicznej, po tym jak w wyniku zachłyśnięcia nastąpiło zatrzymanie akcji serca.

Romaszewski urodził się w Warszawie, 2 lutego 1940 r. - to oficjalna, zapisana w metryce urodzenia data; inna, najprawdopodobniej prawdziwa, podawana przy różnych okazjach przez samego polityka, to 12 grudnia 1939 r. Po powstaniu warszawskim został wywieziony wraz z matką do obozu pracy w Gross Rosen.

W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 1980 r. obronił doktorat w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował od ukończenia studiów do 1983 r.

W okresie PRL był aktywnym opozycjonistą. W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, wywołanych przez drastyczną podwyżkę cen żywności, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym.

bELbaLKR

Od 1977 r. był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej - KOR; wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną.

Na przełomie 1979/80 r. zorganizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Pod jego redakcją Komisja opublikowała Raport Madrycki omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL.

W latach 1980-1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ _ S _, został wybrany do Prezydium _ S _ Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. W stanie wojennym ukrywał się, był poszukiwany przez SB. W tym czasie zorganizował podziemne Radio _ Solidarność _. Pierwszą audycję nadano 12 kwietnia 1982 r. w Warszawie.

Aresztowany w sierpniu 1982 r., Romaszewski był sądzony w dwóch kolejnych procesach: twórców Radia _ Solidarność _ i Komitetu Samopomocy Społecznej KOR. Został skazany w lutym 1983 r.; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.; uniewinniono go w 1991 r.

bELbaLKS

Po zwolnieniu z więzienia, centralne władze PAN uniemożliwiły mu podjęcie dalszej pracy w Instytucie Fizyki w Warszawie. Został zatrudniony wówczas jako redaktor _ Acta Physica Polonica _ w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po uwolnieniu kierował też reaktywowaną w podziemiu Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ _ S _, która zajmowała się dokumentowaniem przypadków represji i pomocą ofiarom. W 1988 r. Komisja organizowała pomoc dla strajkujących robotników (Stalowa Wola, Nowa Huta, kopalnie Górnego Śląska, Szczecin, Gdańsk).

W 1988 r. zorganizował I Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w kościele w Mistrzejowicach w Nowej Hucie pod Krakowem. II Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka odbyła się w 1990 r. w Leningradzie w ZSRR. W 1998 r. Romaszewski założył Fundację Obrony Praw Człowieka.

Od 1989 r. Romaszewski zasiadał w Senacie. W 1989 r. startował z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie; w 1991 - jako kandydat niezależny, w 1993 - z listy NSZZ _ S _, w 1997 - z listy Ruchu Odbudowy Polski; w 2001 r. - z listy _ Blok Senat 2001 _, a w 2005, 2007 - z listy PiS. W 2007 r. został wicemarszałkiem Senatu.

W kolejnych wyborach - w 2011 r. Romaszewski wystartował do Senatu bez powodzenia. Ubiegał się o wybór w okręgu obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

bELbaLKT

Romaszewski współtworzył etos senatora wolnej Polski

Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Zbigniewa Romaszewskiego. Współtworzył etos senatora wolnej Polski, myślą i sercem był zawsze z tymi, którzy walczyli o szacunek, godność i prawa człowieka - wspomina zmarłego prezydent.

_ Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zbigniewa Romaszewskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, członka KSS KOR, współtwórcy Radia Solidarność, a w wolnej Polsce senatora i wicemarszałka Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości _ - napisał Komorowski w kondolencjach po śmierci Romaszewskiego, umieszczonych na stronie internetowej prezydenta.

_ Zasiadając w Izbie Wyższej nieprzerwanie od I kadencji do roku 2011, Zbigniew Romaszewski współtworzył etos senatora wolnej Polski. Był doktorem fizyki, ale życie poświęcił sprawom ludzkim. Niestrudzenie pokazywał, że solidarność to walka o wolność razem z innymi. Myślą i sercem był zawsze z tymi, którzy walczyli o szacunek, godność i prawa człowieka _ - podkreślił prezydent.

bELbaLKU

Komorowski złożył rodzinie zmarłego - Zofii Romaszewskiej i Agnieszce Romaszewskiej-Guzy - wyrazy serdecznego współczucia.

Czytaj więcej w Money.pl
Izba Pamięci uczci Ryszarda Kuklińskiego
Opozycjoniści dostaną dodatkowe wsparcie? Nawet 3 tysiące złotych miesięcznie dodatkowego wsparcia finansowego będą mogli dostać działacze represjonowani w latach 1956-1989. To około 10 tysięcy osób.
_ Pamięć o wyrządzonym złu jest ważna _ W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji.
bELbaLLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)