Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
12.07.2012 05:10

Zbiegły syryjski ambasador mówi, że dołączył do rewolucji

Syryjski ambasador w Iraku Nawaf al-Fares powiedział w środę, że uciekł i przyłączył się do rewolucji przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. To pierwszy wysokiej rangi dyplomata, który opuścił zagraniczną placówkę po wybuchu rewolty przeciwko Asadowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

*Syryjski ambasador w Iraku Nawaf al-Fares powiedział, że uciekł i przyłączył się do rewolucji przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. To pierwszy wysokiej rangi dyplomata, który opuścił zagraniczną placówkę po wybuchu rewolty przeciwko Asadowi. *

Fares, jak pisze Reuters, zaapelował na wideo na Facebooku do syryjskich żołnierzy, by poszli w jego ślady i skierowali broń przeciw władzom w Damaszku. _ Oświadczam, że od tej chwili dołączam do szeregów rewolucji narodu syryjskiego _ - powiedział zbiegły ambasador.

Faresa sfilmowano przemawiającego na tle syryjskiej flagi z czasów poprzedzających przejęcie przed 50 laty władzy przez partię Baas. Dyplomata nie wyjawił swego miejsca pobytu. Powtarzał, że władze zabijają cywilów w trakcie 16-miesięcznego powstania.

Nawaf al-Fares - sunnita - pochodzi z Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, miasta, które wielokrotnie w trakcie powstania było ostrzeliwane przez siły rządowe.

Ucieczka Faresa, sunnity wśród zdominowanych przez alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu) syryjskich elit, może stanowić cios dla Asada sprawującego od roku 2000 autorytarne rządy - pisze Reuters.

Ucieczka Faresa nastąpiła niedługo po opuszczeniu Syrii przez generała elitarnej Gwardii Republikańskiej Manafa Tlasa, należącego do bliskiego otoczenia Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ dyktuje nowe warunki dyktatorowi Zachodni projekt rezolucji w sprawie Syrii, zawiera groźbę zaostrzenia sankcji wobec Syrii.
Będą sankcje wobec Syrii? "Jasne konsekwencje" Zachód chce przedstawić w ONZ swój projekt rezolucji w sprawie Rosji.
Iran przez wojnę zostanie pomocnikiem ONZ? Wierny sojusznik Syrii, Iran przez lata okazywał Damaszkowi wsparcie militarne i polityczne i wciąż okazuje silne poparcie dla reżimu.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz