Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zawody regulowane w Unii Europejskiej. KE chce ułatwienia dostępu

0
Podziel się:

Komisja Europejska wezwała kraje UE do złagodzenia restrykcji w dostępie do zawodów regulowanych, co - zdaniem KE - ułatwiłoby mobilność pracowników, pobudziło wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Zawody regulowane w Unii Europejskiej. KE chce ułatwienia dostępu
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska wezwała kraje UE do złagodzenia restrykcji w dostępie do zawodów regulowanych, co - zdaniem KE - ułatwiłoby mobilność pracowników, pobudziło wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

_ - Mimo naszych intensywnych działań na tym polu mobilność specjalistów w Unii Europejskiej wciąż jest niewielka _ - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier. Warunki dostępu do niektórych zawodów bywają bardzo skomplikowane, a różnice między przepisami w krajach członkowskich zniechęcają pracowników do szukania pracy poza granicami własnego kraju - dodał.

Według KE w Unii istnieje ok. 740 kategorii zawodów regulowanych, czyli takich, których wykonywanie wymaga konkretnych, uznawanych przez władze kwalifikacji lub tytułu. Komisji zależy na większym dostępie do tych zawodów, co jej zdaniem może poprawić zatrudnienie w UE i pobudzić wzrost gospodarczy.

W środę Komisja zaproponowała, by kraje UE do marca 2014 roku zgłosiły wykaz zawodów regulowanych. Zostanie on następnie opublikowany w postaci europejskiej mapy zawodów regulowanych, która ułatwi profesjonalistom poznanie warunków obowiązujących w danym państwie.

Drugi etap będzie polegał na wzajemnej ocenie barier, ograniczających dostęp do niektórych zawodów. Ocena ta będzie trwała dwa lata. Jej celem jest wywołanie dialogu między państwami członkowskimi stosującymi różne podejście do tych kwestii. Przeanalizowane zostaną konsekwencje wszelkiego rodzaju formalnych i nieformalnych ograniczeń w dostępie do działalności zawodowej.

_ - Jestem przekonany, że ustalenie przez państwa członkowskie listy zawodów regulowanych, a następnie dokonanie przeglądu i oceny barier w dostępie do nich okaże się użyteczne _ - podkreślił Barnier.

Zdaniem Komisji kraje Unii powinny rozpocząć też dyskusję i zastanowić się, czy restrykcje w niektórych zawodach wciąż są niezbędne oraz porównać swoje przepisy do tych obowiązujących w pozostałych państwach _ 28 _.

Niektóre kraje, jak Polska czy Czechy, już dokonują przeglądów zawodów regulowanych i sprawdzają, czy przepisy te są uzasadnione - powiedział na konferencji prasowej wiceszef dyrekcji generalnej KE ds. rynku Pierre Delsaux. W Polsce pod koniec sierpnia weszła w życie ustawa łagodząca wymogi dostępu do 50 zawodów, np. notariusza, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego.

Barnier zastrzegł, że celem KE nie jest deregulacja ani nakładanie sankcji na kraje UE, lecz większa dostępność usług świadczonych przez osoby wykonujące zawody regulowane. _ - Chcemy sprawdzić, które rozwiązania w zakresie dostępu do tych zawodów są najprostsze, najbezpieczniejsze, najbardziej proporcjonalne i przejrzyste _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Deregulacja przesądzona. Posłowie są za Deregulacja ma dotyczyć 91 zawodów, w tym dziewięciu związanych z rynkiem finansowym oraz 82 zawodów technicznych.
Deregulacja zawodów w Polsce. Jest podpis prezydenta Pierwsza z trzech transz ma na celu ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do 50 profesji.
Rząd znów zajmie się deregulacją zawodów Ministrowie omówią także dokument poświęcony polityce ochrony cyberprzestrzeni i projekt zmian w ustawie o recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)