Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w libii
01.04.2011 13:37

Zawieszenie broni w Libii? Powstańcy chętni

Główne żądanie które składają, to by Kaddafi i jego rodzina opuścili kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Powstańcy libijscy walczący z siłami Muammara Kaddafiego powiadomili, że gotowi są zgodzić się na zawieszenie broni, ale pod pewnymi warunkami. Żądają m.in., żeby siły dyktatora wycofały się z miast na zachodzie kraju. Domagają się też wolności słowa.

Mustafa Abdel Dżalil, stojący na czele Narodowej Rady Libijskiej, powołanej przez powstańców w Bengazi, na wspólnej konferencji prasowej ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Libii Abdelilahem al-Khatibem zażądał wycofania _ najemnych _ wojsk z miast oraz oświadczył, że powstańcy będą potrzebowali broni, jeśli siły Kadafiego nie zaprzestaną ataków na cywilów. Jednocześnie podkreślił, że powstańcy nie odstąpią od swego głównego żądania, by Kaddafi i jego rodzina opuścili Libię.

Powiedział też: _ Nie mamy nic przeciwko zawieszeniu broni, ale pod warunkiem, że Libijczycy w miastach na zachodzie kraju będą mieli pełną swobodę wyrażania poglądów _.

Rewolta przeciwko rządzącemu Libią od 42 lat pułkownikowi Kaddafiemu rozpoczęło się w połowie lutego w Bengazi od ulicznych protestów, które usiłowały spacyfikować siły bezpieczeństwa. Zajścia szybko przerodziły się w konflikt zbrojny, w który 19 marca zaangażowała się międzynarodowa koalicja, a następnie NATO w celu obrony ludności cywilnej.

Mimo ataków z powietrza, prowadzonych przez koalicję międzynarodową, siły Kaddafiego spychają w ostatnich dniach powstańców na wschód kraju, górując nad nimi uzbrojeniem, wyszkoleniem i organizacją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t136430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zginelo;400;rebeliantow;wielu;szukaja,109,0,804461.html) Zginęło 400 rebeliantów. Wielu szukają Przypuszcza się, że dużo osób zostało zabitych lub schwytanych przez siły wierne Muammarowi Kaddafiemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t136134.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;wrze;jutro;dzien;meczennikow,180,0,804276.html) Syria wrze. Jutro "dzień męczenników" Władze syryjskie zapowiedziały pierwsze posunięcia dla uspokojenia bezprecedensowych protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;wybrali;przyszly;rzad,98,0,799330.html) Rebelianci wybrali przyszły rząd Powstańcza Narodowa Rada Libijska mianowała Mahmuda Dżebrila jego szefem.
Tagi: zamieszki w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz