Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie broni na Ukrainie. Merkel apeluje o...

0
Podziel się:

Kanclerz wyraziła przekonanie, że czas już na znalezienie pokojowego rozwiązania kryzysu.

Zawieszenie broni na Ukrainie. Merkel apeluje o...
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała zawieszenie broni ogłoszone przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Podkreśliła, że cierpienia ludzi na wschodzie Ukrainy muszą się skończyć - poinformowano na portalu niemieckiego rządu.

Merkel zaapelowała do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie wstrzymania ognia i oświadczyła, że wszyscy politycy muszą się za tym opowiedzieć publicznie. Na portalu przypomniano, że w niedawnej rozmowie telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem kanclerz akcentowała, iż zwłaszcza Rosja musi wstrzymać dopływ broni i bojowników na wschód Ukrainy.

Wspólną rozmowę telefoniczną z Putinem przeprowadzili 19 czerwca Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Kanclerz wyraziła zaniepokojenie doniesieniami o ponownym koncentrowaniu przez Rosję wojsk na granicy z Ukrainą. Oświadczyła wtedy, że Putin musi publicznie wezwać prorosyjskich separatystów na południowym wschodzie Ukrainy do przestrzegania zapowiadanego zawieszenia broni.

Na portalu niemieckiego rządu poinformowano również, że w rozmowie z premierem Estonii Taavim Roivasem kanclerz Merkel wyraziła oczekiwanie, iż Rosja _ pozytywnie i konstruktywnie _ zareaguje na pokojową inicjatywę władz ukraińskich. Sprecyzowała, że chodzi o położenie kresu _ oznakom destabilizacji _ oraz pełne poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Poroszenko przedstawił w piątek plan pokojowy dotyczący uregulowania sytuacji na wschodzie kraju, gdzie w obwodach donieckim i ługańskim od miesięcy trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej tego dnia ukraiński prezydent ogłosił tygodniowe zawieszenie broni w walkach z oddziałami separatystów.

Plan pokojowy przewiduje m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników rozmów pokojowych i ochronę przed odpowiedzialnością karną dla tych, którzy złożą broń i którzy nie popełnili ciężkich przestępstw; plan przewiduje także uwolnienie zakładników.

Kanclerz Merkel wyraziła przekonanie, że czas już na znalezienie pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i że przedstawiony przez Poroszenkę plan pokojowy stwarza ku temu bardzo dobrą podstawę.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel i Hollande wzywają Rosję do... Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wyrazili głębokie zaniepokojenie kontynuacją walk na wschodzie Ukrainy.
W sprawie Ukrainy wciąż nie ufają Putinowi Kamienna twarz Merkel podczas spotkania z Putinem jest odzwierciedleniem bezradności Zachodu - komentuje niemiecka prasa.
"Nie można zapomnieć o aneksji Krymu" _ - Aneksja Krymu to wydarzenie, które wstrząsnęło szczególnie mocno Niemcami i całą Unią Europejską - _powiedziała Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)