Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawieszenie broni na Ukrainie. Merkel apeluje o...

Kanclerz wyraziła przekonanie, że czas już na znalezienie pokojowego rozwiązania kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała zawieszenie broni ogłoszone przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Podkreśliła, że cierpienia ludzi na wschodzie Ukrainy muszą się skończyć - poinformowano na portalu niemieckiego rządu.

Merkel zaapelowała do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie wstrzymania ognia i oświadczyła, że wszyscy politycy muszą się za tym opowiedzieć publicznie. Na portalu przypomniano, że w niedawnej rozmowie telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem kanclerz akcentowała, iż zwłaszcza Rosja musi wstrzymać dopływ broni i bojowników na wschód Ukrainy.

Wspólną rozmowę telefoniczną z Putinem przeprowadzili 19 czerwca Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Kanclerz wyraziła zaniepokojenie doniesieniami o ponownym koncentrowaniu przez Rosję wojsk na granicy z Ukrainą. Oświadczyła wtedy, że Putin musi publicznie wezwać prorosyjskich separatystów na południowym wschodzie Ukrainy do przestrzegania zapowiadanego zawieszenia broni.

Na portalu niemieckiego rządu poinformowano również, że w rozmowie z premierem Estonii Taavim Roivasem kanclerz Merkel wyraziła oczekiwanie, iż Rosja _ pozytywnie i konstruktywnie _ zareaguje na pokojową inicjatywę władz ukraińskich. Sprecyzowała, że chodzi o położenie kresu _ oznakom destabilizacji _ oraz pełne poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Poroszenko przedstawił w piątek plan pokojowy dotyczący uregulowania sytuacji na wschodzie kraju, gdzie w obwodach donieckim i ługańskim od miesięcy trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Wcześniej tego dnia ukraiński prezydent ogłosił tygodniowe zawieszenie broni w walkach z oddziałami separatystów.

Plan pokojowy przewiduje m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników rozmów pokojowych i ochronę przed odpowiedzialnością karną dla tych, którzy złożą broń i którzy nie popełnili ciężkich przestępstw; plan przewiduje także uwolnienie zakładników.

Kanclerz Merkel wyraziła przekonanie, że czas już na znalezienie pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i że przedstawiony przez Poroszenkę plan pokojowy stwarza ku temu bardzo dobrą podstawę.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel i Hollande wzywają Rosję do... Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wyrazili głębokie zaniepokojenie kontynuacją walk na wschodzie Ukrainy.
W sprawie Ukrainy wciąż nie ufają Putinowi Kamienna twarz Merkel podczas spotkania z Putinem jest odzwierciedleniem bezradności Zachodu - komentuje niemiecka prasa.
"Nie można zapomnieć o aneksji Krymu" _ - Aneksja Krymu to wydarzenie, które wstrząsnęło szczególnie mocno Niemcami i całą Unią Europejską - _powiedziała Angela Merkel.
Tagi: zawieszenie broni na ukrainie, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz