Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zatrzymano sprawcę ewakuacji najwyższego budynku w Katowicach

0
Podziel się

Sprawcę ewakuacji najwyższego gmachu w Katowicach, handlowo-biurowego budynku Altus, zatrzymała katowicka policja. 20-latek chciał obejrzeć interwencję służb i jadące na sygnale samochody.

Zatrzymano sprawcę ewakuacji najwyższego budynku w Katowicach
(Willeecole/Dreamstime)
bEiJHVTV

Sprawcę ewakuacji najwyższego gmachu w Katowicach, handlowo-biurowego budynku Altus, zatrzymała katowicka policja. 20-latek chciał obejrzeć interwencję służb i jadące na sygnale samochody.

Jak poinformował dziś PAP rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel, sprawca został namierzony w pobliskim budynku, zatrzymano go w jego mieszkaniu.

- _ 20-letni mężczyzna w piątek zadzwonił do miejskiego centrum ratunkowego i oznajmił, że w budynku handlowo-biurowym przy ulicy Uniwersyteckiej jest bomba. Po ewakuacji ponad tysiąca osób i sprawdzeniu wieżowca okazało się, że tylko żartował _ - zaznaczył Pytel.

bEiJHVTX

Sprawdzanie 125-metrowego budynku o 30 naziemnych kondygnacjach i całkowitej powierzchni ponad 63 tys. m kw. trwało kilka godzin. Na ten czas zamknięta została pobliska ulica Uniwersytecka. Po upewnieniu się, że alarm był fałszywy, policjanci rozpoczęli poszukiwania dzwoniącego.

_ - Operacyjni zatrzymali dowcipnisia w jego mieszkaniu. Chciał zobaczyć jak wygląda interwencja straży i policji oraz jadące na sygnale samochody. Za wywołanie fałszywego alarmu grozi mu ośmioletni pobyt w więzieniu _ - podkreślił Pytel.

To pierwsze w tym roku w Katowicach zatrzymanie sprawcy tak dotkliwego społecznie i kosztownego fałszywego alarmu. W ub. roku podobnych zatrzymań było co najmniej kilka.

Wśród tłumaczeń, jakie policjanci zebrali od zatrzymanych informujących o nieistniejących bombach lub pożarach w dużych lub ważnych obiektach, były m.in. chęć obejrzenia interwencji straży pożarnej i policji, odwleczenie posiedzenia sądu lub klasówki w szkole czy zrobienie żartu - po alkoholu.

bEiJHVUd

Pewien katowicki blok był w ostatnich latach miejscem siedemnastu fałszywych alarmów bombowych - ostatnio w listopadzie. Zatrzymano wówczas 32-letniego mężczyznę chcącego zrobić na złość mieszkającemu tam teściowi. Wcześniej alarmy wywoływała tam również jego żona - oboje kierowali się tą samą motywacją.

Czytaj więcej w Money.pl
Poturbowali niewinną parę. Teraz za to zapłacą Po omyłkowej interwencji policji 20 marca w Katowicach wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch policjantów, odpowiedzialnych za zaplanowanie tej akcji - poinformował o tym w środę PAP rzecznik śląskiej policji podinsp. Andrzej Gąska.
Chciał skonstruować bombę. Wsypał go tata Zabezpieczono ok. 10 litrów płynów i około 15 kg substancji sypkich.
Ważne zmiany w policji już w połowie roku? Komenda Główna Policji chciałaby w połowie roku wydzielić ze swoich struktur Centralne Biuro Śledcze i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich.
bEiJHVUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)