Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrzymanie Gromosława Cz. Zaskoczeni politycy dystansują się

0
Podziel się:

Były premier zapewnia, że członkowie jego gabinetu nie mieli żadnego związku z tą sprawą.

Zatrzymanie Gromosława Cz. Zaskoczeni politycy dystansują się
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Są zarzuty dla 5 osób, w tym byłego szefa UOP Gromosława Cz. w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji spółek STOEN i LOT w latach 1998-2004. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Na dziś zaplanowano konfrontacje podejrzanych w tej sprawie. *

[Aktualizacja: 10.50]


_ - Dziś od rana będą przeprowadzane konfrontacje z udziałem podejrzanych. Zostanie też przesłuchany jeden z podejrzanych, którego nie udało się przesłuchać wczoraj z uwagi na późną porę _ - oznajmił rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

Przedwczoraj na polecenie katowickich śledczych zatrzymano pięć osób związanych z prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw. Kiedy zakończą się zaplanowane na dziś konfrontacje i przesłuchanie, prokuratura podejmie decyzję w sprawie ewentualnego stosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych. Dodatkowe informacje mają zostać przekazane dziennikarzom wczesnym popołudniem.

Wczoraj prokuratura przesłuchiwała zatrzymanych i stawiała im zarzuty - pierwsze w całym postępowaniu. Dotyczą one korupcji oraz prania pochodzących z korupcji pieniędzy. Większości podejrzanych zarzucono, że działali wspólnie i w porozumieniu.

Osoba gen. Gromosława Cz. pojawia się w tym śledztwie w związku z prywatyzacją STOEN-u. Prokuratura nie ujawniła, czy przyznał się do zarzuconych mu czynów. Jak podawał Goławski, niektórzy z pozostałych zatrzymanych otrzymali _ po kilka zarzutów _, jednak nie chciał mówić o szczegółach.

Premierem rządu był wtedy Leszek Miller (na zdjęciu). Jak podkreśla, sprawa nie dotyczy żadnego z członków jego gabinetu. - _ Jest też zatrzymany były doradca premiera Leszka Balcerowicza, więc paleta jest szeroka. Natomiast, o ile wiem, to żadnemu z ministrów mojego rządu nie przedstawiono w tej sprawie nigdy żadnych zarzutów _ - mówi Miller.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI LESZKA MILLERA:

(Źródło: IAR)

Leszek Miller powiedział, że zatrzymanie Gromosława Cz. jest wielkim zaskoczeniem, tym bardziej, że ma on wielkie zasługi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zaznaczył jednak, że z oceną sytuacji należy się wstrzymać do czasu uzyskania dalszych szczegółów sprawy.

- _ Jestem tak samo zaskoczony, jak każdy inny, bo Gromosław Cz. to jest osoba wielce zasłużona dla Polski, dla międzynarodowych agencji wywiadowczych, dla Stanów Zjednoczonych _ - wylicza Miller.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI LESZKA MILLERA:

(Źródło: IAR)

Zaskoczenia nie krył również Stefan Niesiołowski. Poseł PO zastrzegł w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że będzie ostatnim, który wyda przedwczesny wyrok na posła. -_ Widzieliśmy w Polsce ludzi prowadzonych w kajdankach, różne konferencje prasowe. Niektóre rzeczy wydawały się całkowicie uzasadnione, a okazały się później puste. Sądy uniewinniały tych ludzi _ - stwierdził Niesiołowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STEFANA NIESIOŁOWSKIEGO:

(Źródło: IAR)

W sprawie prowadzonej przez prokuraturę w Katowicach chodzi o kwotę miliona dolarów w przypadku LOT i 1,4 milionów euro w przypadku STOEN-u. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty korupcyjne oraz prania brudnych pieniędzy. Zatrzymała ich grupa funkcjonariuszy CBA i CBŚ.

Doradca ministra i rzecznik PZPNJednym z zatrzymanych jest Andrzej P., który w 2003 roku był doradcą w gabinecie ministra skarbu. Pozostali to przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy tych prywatyzacjach lub będących beneficjentami pieniędzy pochodzących z prywatyzacji - oprócz Gromosława Cz. wśród tych osób jest m.in. były rzecznik dyscyplinarny PZPN, adwokat Michał T.

_ - Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji _ - wskazał prok. Leszek Goławski.

Wyjaśnił, że częścią materiału, który stał się podstawą do zatrzymania pierwszych podejrzanych w śledztwie, są informacje z rachunków bankowych obrazujące przepływy pieniędzy. Ich źródłem byli niektórzy zagraniczni inwestorzy zainteresowani procesami prywatyzacyjnymi. Rzecznik katowickiej prokuratury apelacyjnej zdementował informacje jednego z portali internetowych, jakoby zatrzymanie Gromosława Cz. miało być efektem zeznań Petera V., nazywanego _ kasjerem lewicy _.

Byłego szefa UOP Gromosława Cz. zatrzymano tylko w związku z prywatyzacją STOEN-u. Były szef UOP usłyszał już zarzuty w tej sprawie.

Ojciec chrzestny GROM-u66-letni Gromosław Cz. jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Po ukończeniu w 1972 roku Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych pracował na różnych stanowiskach w Departamencie I MSW (wywiad), m.in. służył w USA. W latach 1980-1990 pracował w kontrwywiadzie.

W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa powstałego w miejsce rozwiązanej wtedy SB. Zasłynął operacją wywiezienia sześciu amerykańskich agentów CIA z Iraku jesienią 1990 roku. Prezydent USA George Bush miał w zamian umorzyć część polskiego długu, a CIA nagrodziła oficerów UOP, którzy brali w niej udział.

To na jego cześć słynna jednostka GROM miała dostać swą nazwę. Od sierpnia 1990 roku do grudnia 1992 roku był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, a od stycznia 1993 roku - zastępcą szefa UOP. Od 1993 roku do 1996 roku był szefem UOP. Zasłynął wtedy tym, że przez jakiś czas nie pozwalał się fotografować. Podał się do dymisji po tym, jak w 1995 roku wywiad UOP zaangażował się w sprawę domniemanej współpracy ówczesnego premiera Józefa Oleksego z oficerem wywiadu byłej ZSRR i Rosji, Władymirem Ałganowem.

Po przejściu w stan spoczynku, zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Według informacji mediów założył też firmę doradczą. Jest prezesem Aeroklubu Warszawskiego.

Czytaj więcej na temat tej sprawy w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)