Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrzymania ws. gangu dokonującego przestępstw skarbowych

0
Podziel się:

Gang miał rzekomo eksportować towary z Polski do Włoch, a sprzedawał je w kraju i nie odprowadzał podatku VAT.

Zatrzymania ws. gangu dokonującego przestępstw skarbowych
(Bartosz Krupa/East News)

Funkcjonariusze ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w międzynarodowym gangu dokonującym przestępstw skarbowych. Gang miał rzekomo eksportować towary z Polski do Włoch, a sprzedawał je w kraju i nie odprowadzał podatku VAT.

Według ABW straty Skarbu Państwa szacuje się na niemal 2 mln zł.Jak poinformował rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński, zatrzymani zajmowali się m.in. wystawianiem faktur na fikcyjne usługi transportowe i magazynowe.

Miały one wykazać, iż zakupione na zarejestrowane we Włoszech podmioty gospodarcze towary pochodzące z polskich dużych sieci handlowych, trafiały poza granice Polski. W rzeczywistości rozprowadzane były one do krajowych hurtowni, a podejrzani nie odprowadzali podatku VAT.

Według ABW sprawcy w ciągu półtora roku swojej działalności doprowadzili do mniej więcej dwumilionowych strat w mieniu Skarbu Państwa. Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do pięciu lat więzienia.Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Śrdmieście i ABW. Dotąd zatrzymano siedem osób. Wcześniej zarzuty usłyszeli główni organizatorzy procederu: 37-letni obywatel Włoch, 55-letni Polak oraz 47-letni obywatel Niemiec.

Według śledczych grupa przestępcza działała od stycznia 2011 do listopada ub. roku. Trójka głównych podejrzanych kupowała artykuły spożywcze i przemysłowe od dwóch dużych polskich firm prowadzących sprzedaż hurtową. Rzekomo miała je kupować włoska firma należąca do obywatela Włoch i towary miały być eksportowane za granicę.

W ten sposób do ceny towaru nie był doliczany podatek VAT. Faktycznie jednak towary trafiały do polskiej firmy należącej do Włocha, która miała siedzibę w Łodzi, bądź do firmy podejrzanego w tej sprawie 55-letnego Polaka. Następnie sprzedawali oni je różnym odbiorcom na terenie całej Polski po cenach netto niższych niż ceny zakupu, dzięki czemu byli konkurencyjni. Do ceny netto doliczali 23 proc. podatku VAT, którego nigdy nie odprowadzali.

W procederze uczestniczył także obywatel Niemiec, członek zarządu polskiego oddziału jednej z zagranicznych dużych firm spedycyjnych. Firma ta przewoziła towary i rozwoziła je do klientów.W śledztwie funkcjonariusze ABW przeszukali siedziby kilkunastu podmiotów gospodarczych na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Zabezpieczono dokumentację księgową podmiotów uczestniczących w procederze, komputery oraz telefony komórkowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostatnia szansa na zwrot VAT-u za materiały budowlane Podatnicy którzy do końca roku udokumentują wydatki na zakup materiałów budowlanych i złożą wniosek, będą mogli przez lata korzystać z prawa do zwrotu części podatku.
Będzie "solidarna odpowiedzialność" za VAT? MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)