Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrzymania ABW w sprawie wyłudzeń VAT

0
Podziel się:

Łącznie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zarzuty postawiono dotąd ośmiu osobom.

Zatrzymania ABW w sprawie wyłudzeń VAT
(Bartosz Krupa/East News)

Kolejne trzy osoby podejrzane o fałszerstwa faktur VAT, wyłudzanie na tej podstawie kredytów i zaniżanie podatków zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował jej rzecznik. Podejrzani działali w branży budowlanej w woj. śląskim i świętokrzyskim.

Jak poinformował PAP rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński, łącznie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zarzuty postawiono dotąd ośmiu osobom.

Grupa działała co najmniej od 2010 r., w oparciu o firmy faktycznie prowadzące działalność.

"Proceder ten polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur VAT, które służyły do wyłudzenia kredytów na szkodę instytucji bankowych oraz zaniżania podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym. Z tego tytułu Skarb Państwa oraz instytucje bankowe poniosły wielomilionowe straty" - dodał Karczyński.

Podczas przeszukania siedzib kilkunastu firm znaleziono fikcyjne faktury na ponad 16 mln zł.

Prok. Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury okręgowej przekazał PAP w czwartek, że grupa funkcjonowała m.in. w Kielcach i Końskich (Świętokrzyskie) oraz w Częstochowie (Śląskie).

Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadzi od kwietnia br. Dotąd zatrzymanym zarzucono m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenie 5 mln zł kredytu bankowego, za co może grozić do 10 lat więzienia. Zastosowano poręczenia majątkowe (po 50 tys. zł), dozór policyjny i zakazy opuszczania kraju.

W innym, podobnym śledztwie - prowadzonym wspólnie przez ABW i częstochowską prokuraturę - w październiku br. ABW zatrzymała w Lublińcu (Śląskie) dwie osoby. Zarzucono im udział w zorganizowanej grupie zajmującej się wystawianiem i sprzedażą fikcyjnych faktur. Wcześniej zarzuty w tej sprawie postawiono czterem innym osobom. Śledztwa trwa od stycznia 2012 r. i też dotyczy branży budowlanej.

Czytaj więcej w Money.pl
Akcyza w górę. Dziś ważne decyzje w Sejmie Ten projekt budżetu jest aktem desperacji ze strony koalicji - uważa opozycja. Zobacz, za co więcej zapłacimy.
VAT od aut: węzeł gordyjski po polsku Od wiosny przedsiębiorca, który będzie wykorzystywał auto osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej, odliczy 100 procent VAT.
Ważny wyrok w sprawie podatku VAT Firmy, które przez telefon zachęcają do wykupienia ubezpieczenia na życie, muszą płacić VAT - orzekł dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)