Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrzymani w PKW odpowiedzą w trybie przyśpieszonym. Kiedy wnioski do sądu?

0
Podziel się:

Prawdopodobnie policjanci postawią zatrzymanym zarzuty dotyczące naruszenia miru domowego.

Zatrzymani w PKW odpowiedzą w trybie przyśpieszonym. Kiedy wnioski do sądu?
(PAP/Tomasz Gzell)

W przypadku wszystkich 12 osób zatrzymanych podczas zajść w PKW policja chce zastosować tryb przyspieszony. Nie wiadomo, czy wnioski do sądu skierowane zostaną jeszcze dzisiaj. Policja ma na to 48 godzin. Jakie zarzuty proponuje policja? Prawdopodobnie naruszenie miru domowego.

Wśród zatrzymanych jest między innymi fotoreporter PAP obsługujący PKW, który w czwartek wieczorem wykonywał na miejscu zdjęcia dla agencji.

_ - Wnioski będą skierowane do sądu po uzupełnieniu całego materiału dowodowego. Nie wiadomo, czy nastąpi to dzisiaj. To są nagranie wideo, przesłuchania świadków, przesłuchania zatrzymanych, a materiał musi być taki, żeby sąd nie miał wątpliwości, wydając oświadczenie _ - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

Prawdopodobnie policjanci postawią zatrzymanym zarzuty dotyczące naruszenia miru domowego. Przestępstwo to definiuje art. 193 Kodeksu karnego. Stanowi on, że kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu lub wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku.

PKW w czwartek późnym wieczorem zdecydowała o przerwaniu prac po tym, gdy grupa protestujących zajęła salę konferencyjną, gdzie zorganizowano studio wyborcze. Protestujący chcieli natychmiastowej dymisji członków PKW w związku z przedłużającym się obliczaniem wyników wyborów samorządowych.

Około północy policja wyprowadziła tę grupę osób z siedziby PKW, zatrzymanych zostało 12 osób, kolejne osiem dostało wezwania do stawienia się w jednostkach policji na przesłuchanie w charakterze świadka.

Według piśmiennictwa prawniczego, wdarcie się do danego obiektu to wejście przy użyciu przemocy, np. przez odepchnięcie siłą gospodarza lub wyłamanie drzwi. Przyjmuje się, że _ nieopuszczanie obiektu _ następuje m.in. wtedy, gdy sprawca znalazł się w danym miejscu legalnie, ale potem stał się osobą niepożądaną, i mimo żądania uprawnionej osoby nie opuścił go.

Sprawę o takie przestępstwo prowadzi sama policja, a nie prokuratura. Obecnie wejścia do siedziby PKW pilnuje policja. Wprowadzono akredytacje dla przedstawicieli prasy, którzy chcą obsługiwać prace komisji. Dotychczas aby wejść do budynku Kancelarii Prezydenta przy ul. Wiejskiej, gdzie mieści się Krajowe Biuro Wyborcze, wystarczała legitymacja prasowa.

W czwartkowej uchwale o przerwaniu prac PKW poinformowano, że decyzja taka zapadła w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa prac komisji i dokumentacji wyborczej. _ W związku z wtargnięciem dużej grupy osób do pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP - zajmowanych na potrzeby Państwowej Komisji Wyborczej związane z ustaleniem wyników wyborów - stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy PKW, pracowników KBW i dokumentacji wyborczej, Państwowa Komisja Wyborcza postanawia przerwać pracę do czasu usunięcia tego zagrożenia _ - podano w uchwale podpisanej przez przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego.

W czwartek wieczorem przed siedzibą PKW zorganizowano protest pod hasłem _ Stop manipulacjom wyborczym _ z udziałem m.in działaczy Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy i stowarzyszenia Solidarni 2010. Część protestujących weszła do budynku, do sali konferencyjnej PKW. Rano w piątek PKW wznowiła prace.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy poznamy wyniki wyborów? PKW komentuje Do tej pory Komisja podała wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Wciąż nie ma pełnych danych dotyczących rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.
Szukają kandydatów do PKW, Piechociński został papieżem. Memy cz. III Chociaż oficjalnych wyników z większości komisji wyborczych jeszcze nie ma, PSL jest zdecydowanym zwycięzcą. W Państwowej Komisji Wyborczej szukają zaś kandydatów na sędziów, a internauci interpretują sytuację na memach.
Palikot ostro: Zamieszki to wina Millera i... Zdaniem Twojego Ruchu odpowiedzialność polityczną za chuligańskie wybryki w PKW ponoszą niektórzy przewodniczący partii opozycyjnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)