Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasiłek dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Jest deklaracja premiera

0
Podziel się:

Trwające ponad godzinę spotkanie z protestującymi rodzicami było niezwykle emocjonalne.

Zasiłek dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Jest deklaracja premiera
(PAP/Radek Pietruszka)

Jutro o godzinie 18 Donald Tusk ma przedstawić swoje stanowisko w sprawie postulatu natychmiastowego podniesienia do kwoty płacy minimalnej zasiłku dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Premier zadeklarował to po spotkaniu z protestującymi w Sejmie rodzicami.

Trwające ponad godzinę spotkanie było niezwykle emocjonalne. Protestujący od środy w Sejmie rodzice wraz z niepełnosprawnymi dziećmi domagali się, by zasiłek pielęgnacyjny dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy wzrósł z 820 zł do poziomu płacy minimalnej brutto nie w kolejnych latach, ale jeszcze w 2014 r. Jest to ich główny postulat.

Rodzice zarzucali ministrom rządu Tuska, że od dłuższego czasu ich zwodzą, a składane obietnice nie są realizowane, dlatego zapowiadają, że zostaną w Sejmie do czasu aż gotowy będzie projekt ustawy, na którym im zależy.

_ - Dobrze, w sobotę byśmy się umówili. Ja nie mówię, że przyjdę jutro z komunikatem, który was usatysfakcjonuje. Myślę, że to będzie koło 18-tej _ - powiedział Tusk kończąc długą i burzliwą wymianę zdań z rodzicami. Protestujący przyjęli deklarację szefa rządu z zadowoleniem oświadczając, że przyjąć mogą tylko takie rozwiązanie, które spełni ich postulaty.

_ - Tylko na taki (komunikat) czekamy. Jutro będziemy oczekiwać pana tutaj w Sejmie. Czekamy na konkretne decyzje _ - mówili.

Wcześniej premier mówił o spotkaniu w poniedziałek, deklarując, że do tego czasu przeprowadzi z ministrem finansów analizę, na ile realna jest w 2015 r. podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy, a nie jak wcześniej zapowiadano w 2016 r.

Protestujących rodziców satysfakcjonuje jednak tylko podwyżka _ natychmiastowa _ - jeszcze w 2014 r. _ - My stąd nie wyjdziemy, dopóki nie będzie dla nas ustawy w przyszłym tygodniu, do środy, podpisanej, podnoszącej zasiłek pielęgnacyjny do wysokości najniższej pensji krajowej. Wiemy, że państwo ma pieniądze, niech pan minister finansów odmrozi je. Po prostu muszą się one dla nas znaleźć. Już w tej chwili nie prosimy, a żądamy ustawy na teraz _ - powiedziała jedna z matek.

Rodzice zapewniali szefa rządu, że nie jest to żadna akcja polityczna i że nie reprezentują żadnej partii politycznej. _ - Co prawda, dostaliśmy zaproszenie od Solidarnej Polski na konferencję, i właściwie tylko posłowie Solidarnej Polski i Twojego Ruchu naprzemiennie nas zapraszali. To jest nasza decyzja, że zostałyśmy, ponieważ w środę nie wyszedł pan do nas _ - powiedziała jedna z protestujących matek.

Zanim premier zapowiedział sobotnie spotkanie wyjaśniał, że W 2015 roku świadczenie pielęgnacyjne na pewno przekroczy 1000 zł. - _ Umawialiśmy się, że my będziemy gotowi ze świadczeniem pielęgnacyjnym na poziomie płacy minimalnej w roku 2016. Od tego czasu staramy się te świadczenia w bardzo niewielkim stopniu podnosić. Moja odpowiedzialna propozycja brzmi tak: w 2015 roku świadczenie na pewno przekroczy 1000 złotych i w 2015 roku jesteśmy w stanie przygotować budżet tak, żeby od stycznia w 2016 roku było ono na poziomie płacy minimalnej _ - powiedział premier.

Jak podkreślił, _ nie jest sztuką napisać ustawę, z której wynika, że ktoś ma więcej pieniędzy _. _ - Jest bardzo wiele grup nie tak poszkodowanych jak państwa. Jest wiele grup, które mają uzasadnione oczekiwania finansowe i to nie jest jakaś specjalna sztuka usiąść i powiedzieć do mikrofonu, że da się pieniądze. Sztuką jest tak gospodarować pieniędzmi, żeby dla wszystkich starczyło _ - wskazał szef rządu.

Wcześniej na konferencji prasowej premier zapewnił, że rozumie irytację rodziców niepełnosprawnych dzieci. - _ Jeśli tylko na to finanse pozwolą, to będziemy starali się ten proces przyspieszyć _ - powiedział Tusk.

Obecnie rodzic, który sam opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu, otrzymuje 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i 820 zł zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy. Renta socjalna dla dorosłej osoby niepełnosprawnej wynosi 611 złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk ostro: Nie radziłbym wyznaczać tej linii Nikomu nie radziłbym wyznaczać dzisiaj "cienkiej czerwonej linii", której przekroczenie przez Rosję mogłoby doprowadzić do ostrzejszej reakcji Zachodu - powiedział premier.
Tak protestujący rodzice nie chcą rozmawiać Marszałek Sejmu zaprosiła rodziców niepełnosprawnych dzieci na rozmowy do jej gabinetu, ale protestujący podkreślili, że takie spotkania wcześniej nie przyniosły żadnych efektów.
Rodzice dzieci niepełnosprawnych protestują Rodzice dzieci niepełnosprawnych przyszli przed kancelarię premiera. Protestowali, bo chcą podniesienia zasiłków. Dostają na 53 złote zasiłku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)